Centrum to powstało w wyniku reorganizacji i prywatyzacji eksperymentalnej stacji badawczej Instytutu Sadownictwa Uniwersytetu Hohenheim, założonej w 1959 r.
Czereśnia jest ważnym gatunkiem sadowniczym w rejonie Jeziora Bodeńskiego, a sady prowadzone są pod osłonami. W uprawie dominują ‘Kordia’, ‘Regina’, ‘Lapins’, ‘Sweetheart’ i ‘Octavia’. ‘Regina’ jest najważniejszą odmianą z uwagi na późny zbiór owoców oraz regularne owocowanie. Ze względu na stosowanie osłon w sadach czereśniowych i silny wzrost drzew utrudniający taką uprawę, głównym celem doświadczeń prowadzonych w KOB jest ograniczenie wzrostu drzew, aby można było je bez trudu uprawiać pod osłonami.
W KOB oceniane są podkładki dla czereśni oraz systemy prowadzenia drzew. Najlepsze efekty w ograniczaniu siły wzrostu czereśni uzyskano w przypadku podkładek ‘Gi- SelA 5’, ‘Piku 1’ i ‘Maxma 14’. Czereśnia ptasia, z uwagi na silny wzrost drzew na niej szczepionych, nie jest w praktyce w ogóle stosowana. Według doradców z KOB, najlepszą obecnie podkładką dla czereśni jest ‘Maxma 14’, która nadaje się do zakładania intensywnych sadów, jest odporna na nadmiar wilgoci w glebie i niedobór żelaza. Ze względu na fakt, iż zapewnia dobre i wczesne owocowanie drzew, jest podkładką dość popularną w rejonie Jeziora Bodeńskiego. Dla porównania, ‘GiSelA 5’, mimo że ogranicza wzrost drzew i sprzyja zawiązaniu owoców, nie jest, według tychże doradców, najlepszą podkładką, ponieważ z reguły owoce z drzew na niej szczepionych są mniejsze niż z drzew uszlachetnianych na innych podkładach. Ponadto wymaga dobrego nawożenia oraz nawadniania.
Oprócz zastosowania odpowiedniej podkładki, dobrym sposobem na ograniczenie wzrostu czereśni jest określony sposób sadzenia i prowadzenia drzew w kolejnych latach. W zasadzie dwa systemy prowadzenia drzew oceniane w KOB przyniosły pożądane rezultaty. Pierwszy polegał na posadzeniu drzewek typu Bibaum® z dwoma przewodnikami (fot.), drugi na posadzeniu tradycyjnych, z jednym przewodnikiem, ale pod kątem w stosunku do podłoża. Jest to system najczęściej stosowany przez sadowników w rejonie Jeziora Bodeńskiego, jest też dość popularny w Szwajcarii. Wyprowadzanie koron w tym systemie trwa dwa sezony, ale plony są wysokie od początku owocowania. Taki system nie tylko ogranicza wielkość korony, ułatwia ochronę i zbiór owoców, zwiększa plonowanie, lecz także umożliwia swobodny montaż osłon przeciwdeszczowych. Najbardziej popularne są tam zadaszenia z folii i system Voen. Koszt założenia osłon przeciwdeszczowych w sadzie czereśniowym wynosi około 100 tys. €/ha.
Drzewka czereśni typu Bibaum®
Anita Łukawska, fot. A. Łukawska
Artykuł pochodzi z numeru 1/2014 „Hasła Ogrodniczego”