FloreduX – nowy preparat do przerzedzania

fot. P. Grel
Nowością w ofercie firmy Arysta LifeScience jest FloreduX – preparat do regulowania liczby zawiązków owoców, głównie jabłoni.
FloreduX niszczy znamię słupka kwiatu nie dopuszczając do zapłodnienia, dlatego jest stosowany do zabiegów regulowania owocowania (powstawania zawiązków owoców), czyli jeszcze nawet na etapie kwitnienia drzew owocowych. Zawarte w preparacie mikroelementy (bor, mangan i cynk) zapewniają optymalne odżywienie pozostałych na drzewie zawiązków owoców we wczesnych stadiach rozwoju. FloreduX, w odróżnieniu od krystalicznych preparatów zawierających tiosiarczan amonu (ATS), ma nowoczesną, bezpieczną dla użytkowników wygodną, płynną formę, która została wzbogacona o mikroelementy. Płynny produkt jest doskonale wchłaniany przez roślinę, co przekłada się na lepsze odżywienie zawiązków we wczesnych stadiach rozwoju. ATS znany jest od dawna w ogrodnictwie jako nawóz, a jego przydatność do regulowania owocowania odkryto ponad 20 lat temu w Kanadzie. ATS parzy wilgotne części roślin, a do takich zalicza się znamię słupka, które jest zawsze wilgotne. W efekcie jego zniszczenia uniemożliwione jest zapylenie i zapłodnienie. ATS działa na kwiaty, które w momencie zabiegu są otwarte, ale jeszcze niezapylone.
FloreduX jest szczególnie polecany w przypadku:
• odmian mających tendencję do przemiennego owocowania np. ’Elstar’, ‘Ligol’, ‘Delcorf’. Wczesne przerzedzanie kwiatów, a przez to regulowanie owocowania, ogranicza niekorzystną tendencję przemienności.
• odmian mających tendencję do drobnienia owoców, szczególnie w celu przerzedzenia kwiatów na pędach jednorocznych – ‘Gala’, ‘Golden Delicious’, ‘Pinova’.
• gdy kwitnienie jest bardzo obfite.
Optymalne warunki stosowania:
• dawka wody 200–300 l/ha, w przypadku bardzo niskiej wilgotności powietrza można zwiększyć dawkę wody do 400–500 l/ha pamiętając, że wyższa dawka wody zwiększa skuteczność działania preparatu;
• opryskiwać przy użyciu rozpylaczy drobnokroplistych;
• opryskiwać podczas suchej, słonecznej pogody (optymalna temp. 15–22°C);
• liście drzew i pąki muszą być całkowicie suche;
• nie wykonywać zabiegu wieczorem a także przed spodziewanym pojawieniem się rosy lub przed deszczem;
• nie dodawać do cieczy roboczej zwilżaczy, nawozów dolistnych ani insektycydów;
• w szczególności nie wolno stosować preparatu FloreduX łącznie z produktami na bazie olejów mineralnych
i roślinnych, zawierającymi miedź, fungicydami dodynowymi, akarycydami zawierającymi milbemektynę
a także preparatami opartymi na wyciągach z miodli indyjskiej;
• możliwe jest stosowanie łączne z fungicydem Captan 80 WG.

Skład: tiosiarczan amonu (ATS) – 53% azot (N) amonowy – 10%

Za: materiały firmowe Arysta LifeScience 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułO porzeczkach w międzynarodowym gronie
Następny artykułOdwołane seminarium

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.