Strona główna Tagi Przerzedzanie jabłoni
Tag:

przerzedzanie jabłoni

Ranking problemów sadowniczych

Podczas VII Bialskiej Konferencji Sadowniczej, zorganizowanej 5 marca br. w Ossie przez Instytut Praktycznego Sadownictwa IPSAD i Centrum Zaopatrzenia Sadowniczego APPSAD, omówiono najważniejsze problemy w produkcji jabłek, z którymi w ostatnich sezonach borykają się sadownicy.

Po wiedzę na regionalne konferencje Agrosimex

Cykl Regionalnych Konferencji Sadowniczych Agrosimex w centralnej Polsce odbył się w pierwszym i drugim tygodniu stycznia, a spotkania miały miejsce m.in. w Warce i w Nowej Wsi. Kolejne odbędą się niebawem także w innych regionach kraju. Zachęcamy do udziału w tych wydarzeniach, aby dobrze przygotować się do nadchodzącego sezonu.

Przerzedzanie – czy konieczne?

22 stycznia w Sadkowicach odbyło się kolejne z serii lokalnych przedsezonowych seminariów dla sadowników, podczas którego doradcy sadowniczy Agrosimex, a także pracownicy firm chemicznych zaprezentowali nowości i sprawdzone rozwiązania do ochrony sadów jabłoniowych i gruszowych, w tym zalecenia dotyczące przerzedzania.

O przerzedzaniu zawiązków pod koniec opadania płatków kwiatowych

Najpierw jednak kilka słów ostrzeżenia - według najnowszej prognozy pogody w rejonach sandomierskim i lubelskim we wtorek rano (6 maja) mogą wystąpić przymrozki od -2,9 do – 3,5°C. W rejonie Grójca i Sochaczewa mają one wystąpić w niedziele rano i we wtorek. W związku z należy wykonać zabiegi nanoszące produkt algowy (Santaura Pro Plus, lub Basfoliar Activ lub Fertileader lub Goemar BMo itp.) + Chelat Zn (dawka polecana przez producenta nawozu).
 

FloreduX – nowy preparat do przerzedzania

Nowością w ofercie firmy Arysta LifeScience jest FloreduX – preparat do regulowania liczby zawiązków owoców, głównie jabłoni.

Przerzedzanie zawiązków jabłoni

Opłacalność uprawy jabłoni w dużym stopniu zależy od jakości zewnętrznej (fot. 1) i wewnętrznej owoców oraz regularności plonowania drzew. Niestety, w intensywnych sadach jabłoniowych, gdzie dość szybko uzyskuje się plon, istnieje problem ich przemiennego owocowania. Warunkiem corocznego plonowania jabłoni jest utrzymanie określonej liczby kwiatów na drzewie oraz dobre zawiązanie pąków kwiatowych na przyszły rok.

Do mechanicznego przerzedzania jabłoni

Trudno o coroczną produkcję wysokiej jakości jabłek m.in. bez przerzedzania kwiatów i/lub zawiązków u jabłoni. Obecnie do przerzedzania kwiatów tego gatunku nie ma zarejestrowanych żadnych środków, natomiast do przerzedzania zawiązków – tylko Bioprzerzedzacz 060 SL. Dlatego poszukuje się alternatywnych metod przerzedzania chemicznego. Jak dotąd najbardziej obiecującą metodą regulowania owocowania jabłoni jest mechaniczne przerzedzanie kwiatów.

Ostatnie artykuły

Mijający tydzień na rynku hurtowym owoców

Wysokie ceny jabłek i malin, stabilne gruszek. Duża rozpiętość widełek cenowych owoców borówki wysokiej.

Notowania cen warzyw na rynku hurtowym

Tanieje kapusta, drożeje kalafior, spadają ceny fasoli szparagowej i pietruszki. Niskie ceny cukinii. Jakie zmiany na rynku hurtowym? Jak zmieniały się ceny w ostatnich pięciu latach?

Zwolnić tempo

Tysiące roślin, mnogość różnorodnych, inspirujących aranżacji oraz płynące od organizatorów i wystawców przesłanie, że zieleń jest naturalnym wyborem przy urządzaniu wnętrz, w których przebywamy i ich otoczenia – takie są wrażenia z 27. Międzynarodowej Wystawy „ZIELEŃ TO ŻYCIE” i czwartej edycji targów FLOWER EXPO POLSKA, które odbyły się 5–7 września 2019 r. w halach EXPO XXI Warszawa.