Gruzini stawiają na własne jabłka

Jabłka
W środkowej Gruzji postępuje program odnowy i unowocześniania sadownictwa jabłoniowego, pozostającego w tym kraju nieco w cieniu winorośli i gatunków pestkowych. Poza lokalnymi odmianami Gruzini sadzą w nowych sadach światowe standardy rynkowe.

Prowincja Shida Kartlia rozciągająca się wokół miasta Gori jest sadowniczym centrum kraju – stąd pochodzi około 60% zbieranych w Gruzji jabłek. Zdecydowana większość sadów regionu ma już po kilkadziesiąt lat. Rządowy program Plant the future ma zmienić sytuację – powstają nowoczesne, intensywne kwatery z 'Golden Deliciousem', 'Mutsu', 'Fuji', 'Galą' – a także – 'Idaredem'. W ubiegłym roku posadzono 205 ha sadów jabłoniowych, w bieżącym ma ich przybyć 107 ha.

Na rynku materiału szkółkarskiego cena jabłoni oscyluje wokół 3,36-3,45 $/szt. Rządowe dotacje wynoszą do 70% cen drzewek i 50% kosztów instalacji nawodnieniowych.

Za: east-fruit.com
 
PG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDzień Ziemniaka w Żelaznej
Następny artykułW Rosji brakuje przechowalni dla warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.