GUS prognozuje niższe zbiory w sadach, ale za wcześnie na szacunek strat

Zbiory w uprawach sadowniczych ze względów pogodowych będą niższe niż w 2016 roku, ale za wcześnie jeszcze na szacunek strat - podał w środę GUS.

„Straty spowodowane niskimi temperaturami są zróżnicowane w zależności od położenia plantacji, wieku i składu odmianowego oraz faz rozwojowych, w jakich były rośliny i obecnie jest jeszcze za wcześnie, by oszacować starty w uprawach sadowniczych, ale należy oczekiwać, iż tegoroczne zbiory owoców niektórych gatunków będą niższe od ubiegłorocznych” – napisano.

GUS wstępnie szacuje, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest większa od ubiegłorocznej i wynosi około 7,0 mln ha, co oznacza zwiększenie o ok. 3 proc.

W przypadku uprawy rzepaku powierzchnia upraw jest większa o ok. 3 proc. i wynosi ponad 0,8 mln ha, natomiast powierzchnię buraków cukrowych szacuje się na ok. 192 tys. ha, tj. o ok. 6 proc. mniej niż w roku ubiegłym.

GUS ocenia, że straty w powierzchni zasiewów ozimin były znacznie mniejsze od ubiegłorocznych.

Poinformował również, że do połowy maja zaorano i zakwalifikowano do zaorania łącznie ok. 20 tys. ha powierzchni zasianej zbożami ozimymi, tj. ok. 0,5 proc., podczas gdy w roku 2016 – zaorano ok. 9 proc. powierzchni zbóż ozimych.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBułgarski sektor produkcji żywności. Jak wygląda?
Następny artykułNa jakich zasadach produkcja jabłek na chiński rynek w 2017 r.?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.