Na jakich zasadach produkcja jabłek na chiński rynek w 2017 r.?

"Należy przyjąć, że w obecnym sezonie można stosować jedynie środki ochrony roślin zatwierdzone przez stronę chińską, zgodnie z zapisami protokołu (z 2016 roku)" - twierdzi ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi na nasze pytanie. Jednocześnie dodaje, że oczekuje jeszcze w tej sprawie na informacje z Chin.

Nasze zapytanie brzmiało: „czy w tym roku produkcja polskich jabłek z przeznaczeniem na rynek chiński będzie odbywała się na zasadach podobnych jak w zeszłym sezonie, tzn. czy będzie można używać środków ochrony roślin, dla których wyznaczono normy w UE, ChRL i CA (Codex Alimentarius)? Czy może strona chińska wymaga jednak przestrzegania zasad zawartych w Protokole podpisanym pomiędzy stroną polską a chińską w ubiegłym roku, i będzie można używać już tylko tych środków, dla których wyznaczone są normy chińskie?”

Odpowiedź ministerstwa:
„Rok 2016 był pierwszym rokiem obowiązywania protokołu regulującego warunki eksportu świeżych jabłek z Polski do Chińskiej Republiki Ludowej. W protokole tym zawarte zostały m.in. wymagania odnoszące się do stosowania środków ochrony roślin w celu ochrony sadów jabłoniowych produkujących na potrzeby eksportu do tego kraju. Termin podpisania protokołu, przypadający na pełnię sezonu produkcyjnego, spowodował jednak konieczność wprowadzenia możliwości stosowania środków ochrony roślin niedopuszczonych przez stronę chińską, a używanych przez polskich sadowników. W wyniku prowadzonych negocjacji uzyskano zgodę na takie rozwiązanie, jednak możliwość odstąpienia od warunków określonych w protokole odnosiła się wyłącznie do zbiorów z roku 2016. Z uwagi na to ubiegły rok należy potraktować jak „okres przejściowy”.
 
Jednocześnie należy zauważyć, że naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach opracowali szczegółowe zalecenia dla sadowników i program ochrony sadów jabłoniowych na potrzeby eksportu do Chińskiej Republiki Ludowej. Zawarto w nim normy dotyczące pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin określone przez stronę chińska, tak aby umożliwić zainteresowanym sadownikom dostosowanie metod produkcji do ustaleń przyjętych protokołem.

Niezależnie od powyższego, Ministerstwo dostrzegając niedogodności i ograniczenia wynikające ze znacznego ograniczenia przez wymagania strony chińskiej palety środków ochrony roślin możliwych do zastosowania w sadach produkujących na eksport, oraz mając świadomość, że standard GB2763-2014 oraz jego aktualizacja GB2763-2016 nie określa norm MRL dla wielu substancji czynnych istotnych dla ochrony sadów w Polsce, zwróciło się do strony chińskiej z prośbą o zaakceptowanie możliwości stosowania w produkcji jabłek przeznaczonych na rynek chiński substancji czynnych wchodzących w skład środków ochrony roślin zarejestrowanych w Polsce.

Sprawa ta była również poruszana w czasie wizyty sekretarza stanu Jacka Boguckiego, będącego w składzie oficjalnej delegacji Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło, do Chińskiej Republiki Ludowej w dniach 12-13 maja br. Obecnie Ministerstwo oczekuje odpowiedzi strony chińskiej w powyższej sprawie.

Dlatego też biorąc pod uwagę ustalenia zawarte w protokole regulującym warunki eksportu świeżych jabłek z Polski do Chińskiej Republiki Ludowej należy przyjąć, że w obecnym sezonie można stosować jedynie środki ochrony roślin zatwierdzone przez stronę chińską, zgodnie z zapisami tego protokołu.

Jednocześnie zapewniam, że podmioty zainteresowane eksportem jabłek do Chińskiej Republiki Ludowej zostaną niezwłocznie poinformowane o wszelkich nowych ustaleniach ze stroną chińską.

Iwona Chromiak
Biuro Prasowe Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

W związku z tą odpowiedzią przypominamy normy najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) substancji czynnych fungicydów, zoocydów w jabłkach, określone w ChRL w porównaniu z polskimi normami, w odniesieniu do ustaleń protokołu z 2016 roku:



1 polskie normy=europejskie normy; – niezdefiniowany; * wartości tymczasowe

2. 食品安全国家标准 食品中农药最大残留限量; National food safety standard-Maximum residue limits for pesticides in food; wchodzi w życie 18 czerwca 2017


Katarzyna Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGUS prognozuje niższe zbiory w sadach, ale za wcześnie na szacunek strat
Następny artykułFlower Expo Polska 2017

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.