Indie zmniejszają import jabłek. Trwa blokada dostaw z Chin

Produkcja jabłek w Indiach w sezonie 2017/2018 prognozowana jest na 2,3 mln ton. Jednak nie wystarczy to zaspokojenia potrzeb konsumentów. Sytuację utrudnia zakaz importu jabłek z Chin.
 
 
W sezonie 2017/2018 import jabłek do Indii spodziewany jest na ok. 350 tys. ton i będzie niższy od ubiegłorocznego (w sezonie handlowym 2016/2017 import wyniósł 370 tys. ton). Na handel międzynarodowy wpłynie tymczasowy zakaz sprowadzania jabłek do Indii z Chin, który wprowadził indyjski rząd 1 maja 2017 r. Powodem jest ochrona rodzimych sadów przed trafiającymi wraz z chińskimi owocami szkodnikami roślin sadowniczych.  

Jak dużo stracili na tym Chińczycy? W 2016 r. wartość całego importu jabłek do Indii wyniosła 237 mln dolarów, z czego 44% udziału przypadło Chinom (prawie 104 mln dolarów).  Istotnymi dostawcami w omawianym roku były także mające odpowiedni udział: 23% USA, 14% Chile, 6,5% Nowa Zelandia. Analitycy spodziewają się, że blokada chińskiego importu wpłynie na zwiększenie dostaw ze Stanów Zjednoczonych.

Średnie ceny importowanych w ubiegłym sezonie jabłek do Indii były następujące: 0,94 dolarów/kg – jabłka nowozelandzkie, 0,84 dolary/kg – chińskie, 1,125 dolary/kg – amerykańskie. 
Źródło: USDA
RS

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTruskawki z Etiopii do Europy. W 24 godziny
Następny artykułPonad 9,18 mld zł trafiło do rolników w ramach wypłaty zaliczek dopłat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.