Kazachstan: zbiory jabłek i dopłaty do produkcji

Sadownicy z obwodu południowokazachstańskiego zebrali w tym roku 86 tys. ton jabłek. Produkcja jabłek w tym rejonie odbywa się na 2800 ha – podaje kazakh-zerno.

W obwodzie produkcją tych owoców zajmuje się  gospodarstw, z czego największe z nich mają powierzchnię 300-500 ha. Średnie plony jabłek uzyskiwane w tradycyjnych sadach to 20-30 t/ha, a w sadach intensywnych 40-50 t/ha.

Rząd stara się wspierać rozwój sadów intensywnych i inwestujący w tego typu nasadzenia mogą liczyć na subsydia rzędu 1-2,8 mln tenge/ha (100 KZT=1,08 PLN, kurs z 16.10.2017 r). Ponadto sadownicy mogą dostać pieniądze za każde nowo posadzone drzewko w intensywnym sadzie, w kwocie 135 tenge. Producenci jabłek starych odmian (np. Aporta) mogą również uzyskać dopłaty w wysokości 549 tys. tenge/ha jeśli posiadają sady na wysokości przynajmniej 900 m n.p.m. i mają przynajmniej 5-hektarowe gospodarstwo.  

Główne kierunki eksportu jabłek z tego obszaru to Rosja i Uzbekistan.

Źródło: kazakh-zerno
RS

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZnamy termin i nową lokalizację MTAS FruitPRO
Następny artykułDyniowy show pod Berlinem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.