Agrosimex tym razem w Błędowie

1 lutego w Błędowie odbyła się kolejna z wielu regionalnych konferencji sadowniczych zaplanowanych na okres zimowy przez Agrosimex sp. z o.o. z Golian.
Leżący w sadach śnieg i mróz sprzyjają pogłębianiu wiedzy, dlatego sadownicy licznie przybyli na konferencję, tym bardziej, że poruszana tematyka dotyczyła obowiązujących w sezonie 2014 przepisów prawnych, możliwości ochrony roślin sadowniczych i założeń w PROW 2014-2020.

Robert Binkiewicz z Agrosimeksu omówił różnice między integrowaną produkcją a integrowaną ochroną roślin przypominając, że pierwsza jest dobrowolnym systemem jakości żywności potwierdzonym certyfikatem natomiast druga jest systemem obowiązkowym (od 1.01.2014 r.). W ramach obowiązku stosowania IO sadownicy są zobligowani m.in. do prowadzenia ewidencji zabiegów ochrony roślin oraz przedstawienia uzasadnienia podjętej o zabiegu decyzji (lustracja, specjalistyczne doradztwo itp.). 

Robert Binkiewicz

 
O zabiegach poprawiających żyzność gleby oraz warunki bytowania roślin sadowniczych informował Krzysztof Zachaj z Agrosimeksu, zwracając uwagę na konieczność przeprowadzenia chemicznej analizy gleby przed uzupełnianiem składników pokarmowych w glebie oraz na rozpoczynanie nawożenia od jej zwapnowania, aby pH gleby było na poziomie 6,5. Co roku następuje degradacja glebowej materii organicznej w ilości (średnio) 0,5 t/ha. Obornik jest produktem deficytowym i w związku z tym rzadko stosowanym. Materię organiczną można do gleby dostarczyć poprzez stosowanie nawozów zawierających kwasy humusowe. Odpowiednie pH gleby oraz zawartość materii organicznej umożliwiają bytowanie w niej pożytecznych mikroorganizmów, tworzenie struktury gruzełkowatej oraz zapewnienie korzystnych warunków wodno-powietrznych.

K. Zachaj poinformował także o działalności Klubu Fertygacyjnego, który sadownikom do niego należącym zapewnia profesjonalną opiekę nad fertygacją i nawadnianiem sadów, a specjaliści z firmy Agrosimex we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach opracowują indywidualne programy nawożeniowe dostosowane do warunków glebowych w danym gospodarstwie.

Krzysztof Zachaj 

 
Jak informował prof. dr hab. Waldemar Treder z IO w Skierniewicach, bez odpowiedniej ilości wody nie można osiągnąć wysokich plonów owoców. Podstawowym źródłem wody są opady atmosferyczne. Jednak ich rozkład w sezonie wegetacyjnym rzadko kiedy odpowiada potrzebom roślin uprawnych. Poza tym w każdym roku jest on inny. Tylko nawadnianie upraw może zapewnić roślinom niezbędną ilość wody. Ważne jest także, aby ograniczyć zużycie wody w sadzie, co można osiągnąć poprzez rozkładanie ściółek. Decydując się na nawadnianie upraw należy dobrać system do warunków technicznych gospodarstwa, dostępności wody, potrzeb wodnych roślin i posiadanego kapitału. Dostępność wody warunkuje m.in. wielkość areału, jaki będzie nawadniany i to, na ile zaworów należy ten areał podzielić.

Profesor zaprezentował także przygotowany w 2012 r. i uruchomiony na stronie internetowej Instytutu Ogrodnictwa serwis będący efektem pracy w ramach programu wieloletniego, Zadania 2.2 „Optymalizacja nawadniania upraw sadowniczych w Polsce z uwzględnieniem przebiegu pogody i zasobów wodnych gleby w głównych rejonach upraw sadowniczych”. Serwis Nawodnieniowy (dostępny również na naszej stronie internetowej) ma być dla polskich producentów owoców pomocnym narzędziem do szacowania potrzeb wodnych roślin w zależności od warunków klimatyczno-glebowych i przebiegu pogody. Serwis jest powiązany z rozmieszczonymi w rejonach sadowniczych stacjami pomiarowymi. Odpowiednia aplikacja pozwala także na opracowanie harmonogramu fertygacji. 

Waldemar Treder 

 
Założenia PROW na lata 2014-2020 oraz możliwości skorzystania z poszczególnych działań przez sadowników omówił Maciej Sobczak z Agrosimeksu.

Nowości do ochrony roślin sadowniczych zaprezentowane były przez przedstawicieli firm Chemtura Europe Limited Sp. z o.o., Makteshim-Agan Poland, SumiAgro Poland, i Syngenta. Natomiast ofertę nawozową zaprezentowały współpracujące z Agrosimex firmy nawozowe.
 
Przypominamy naszym czytelnikom, że – między innymi – kwestie nawożenia, prowadzenia integrowanej ochrony oraz wykorzystywania środków pomocowych będą omawiane również podczas XXIII Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu 5-6 lutego. 
 
Tekst i zdjęcia Anita Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRośnie sprzedaż używanych maszyn rolniczych
Następny artykułKonkurs na nazwę wina z Uniwersytetu Rolniczego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.