Mołdawia: ile będzie orzechów?

orzechy włoskie
Mołdawscy plantatorzy szacują, że tegoroczne zbiory orzechów włoskich mogą być o około 15% wyższe od ubiegłorocznych. Wynik ten będzie zależał od temperatury w sierpniu – gorące lato może spowodować osłabienie wzrostu zawiązków, owoce będą mniejsze.

Dobre prognozy zbiorów orzechów może pokrzyżować gorący sierpień, z którego powodu owoce mogą nie osiągnąć pełnych rozmiarów. Na razie Stowarzyszenie Eksporterów Orzechów szacuje zbiory na 10-15% wyżej niż ubiegłoroczne.

Ponad 90% zebranych w Mołdawii orzechów włoskich jest przeznaczanych na eksport do krajów Unii Europejskiej. Problemem dla mołdawskich sadowników i władz jest eksport młodych, niedojrzałych owoców przeznaczanych (głównie we Francji i Polsce) na dżemy. Prawo zakazuje takich praktyk, ale z jego egzekwowaniem są spore kłopoty.

Piotr Grel
za: agrobiznes.md

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJolanta Wilhelmi-Szaciłło (1952–2019)
Następny artykułMigdały z Ukrainy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.