O wiśniach w Pawłowie

Spotkanie w Pawłowie
3 marca w Pawłowie k. Starachowic odbyło się specjalistyczne szkolenie dla producentów wiśni z tego rejonu. Na spotkanie przybyło około 80 sadowników, którzy byli żywo zainteresowani poruszaną tematyką.
 
Spotkanie zostało zorganizowane przez Jana Pochecia prowadzącego sklep firmowy ProCam Polska. Ofertę handlową tej firmy dotyczącą środków ochrony roślin i nawozów w tym produktów specjalistycznych, jakimi są nawozy zawierające wyciąg z alg morskich (np. Santaura Pro+) i środek zmniejszający stres termiczny roślin (Reflets Pro+) oraz możliwości otrzymywania zaleceń w sezonie wegetacyjnym dotyczących ochrony przed chorobami  i szkodnikami, przedstawił Tomasz Olszewski kierownik ProCam Polska Sp. z o.o. Oddział w Sandomierzu. 
 
Omawiając warunki w okresie zimy dyrektor Sandomierskiego Oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Adam Fura potwierdził, że należy spodziewać się uszkodzeń pąków na gatunkach pestkowych. Spośród jabłoni uszkodzenia pąków kwiatowych na razie wyraźnie widoczne są na odmianie ‘Gala’. Podał konkretne zalecenia wspomagania regeneracji uszkodzonych tkanek i przywrócenia funkcji wiązek przewodzących, szczególnie tych u nasady pąków kwiatowych. • W okresie nabrzmiewania pąków drzewa należy opryskać saletrą potasową (1%) z chetalem cynku i 1/3 dawki Asahi SL. Kolejne zabiegi to: • w fazie mysiego ucha – opryskiwanie 1% roztworem saletry potasowej + nawóz zrównoważony (zawierający w tych samych proporcjach azot, fosfor i potas) + 1/3l Asahi SL; • w fazie zielonego pąka jabłoni –opryskiwanie mieszaniną ½ l/ha gibereliny GA4+7 (bardzo wzmacnia przewodzenie) + nawóz zawierający magnez+ chelat boru. • W okresie różowego pąka – trzeba użyć nawozu zawierającego wyciąg z alg + nawóz fosforowy+ chelat boru; • Podczas kwitnienia – ½ l/ha GA4+7 + ½ dawki chelatu boru; • po kwitnieniu – nawóz algowy + nawóz zawierający fosfor organiczny lub (w zależności od odmiany) magnez. • Tuż po kwitnieniu kolej na Regalis 10 WG – 1,0 kg/ha i 4 tygodniach powtórzenie opryskiwania tym preparatem, ale w dawce 0,5 kg/ha. A. Fura mówił również o konieczności wykonywania analizy gleby jako warunku niezbędnego do racjonalnego prowadzenia nawożenia mineralnego. Zalecał do nawożenia wapniowego używanie raczej wapna węglanowego, jako długo działającego i nie oddziałującego destrukcyjnie na mikroorganizmy glebowe. Zalecał też wzbogacanie gleby w próchnicę nawozami zawierającymi kwasy humusowe oraz efektywne mikroorganizmy. Omawiając choroby i szkodniki wiśni zwrócił uwagę na wykorzystywanie do ochrony tylko zarejestrowanych preparatów w zalecanych dawkach, zawsze naprzemiennie. Podpowiadał, jak wykorzystywać nawozy, których efektem ubocznym jest działanie fungistatyczne (np. Solfan w dawce 5 kg/1000l wody, w kilku zabiegach co 7 dni).
 
Marian Buła z Arysta LifeScience kontynuując wątek rozpoczęty przez A. Furę omówił produkty zawierające wyciąg z alg morskich Ascophyllum nodosum, będące fizjoaktywatorami przeznaczonymi dolistnych aplikacji w uprawie roślin sadowniczych oraz nawozy z gamy Goëmar. Goëmar BM 86 – to aktywator kwitnienia i zawiązywania oraz dorastania owoców. Calibra służy do stymulacji podziałów komórkowych oraz odżywienia młodych, intensywnie rosnących zawiązków owocowych, Folical jest przeznaczony do poprawy jakości owoców, zapobiegania chorobom fizjologicznym na skutek niedoborów wapnia, poprawy trwałości pozbiorczej i zdolności przechowalniczych owoców. Folifos przeznaczony jest do odżywiania fosforem zawiązków owocowych w czasie intensywnych podziałów komórkowych bezpośrednio po kwitnieniu drzew owocowych, zaś Colorado jest aktywatorem wybarwienia owoców i stymulatorem produkcji w nich barwników oraz stymulatorem zwiększającym zawartość cukrów w owocach. Przypomniał też właściwości biostymulatora Asahi SL jako środka szczególnie korzystnie działającego na rośliny znajdujące się w stresie abiotycznym, na przykład po przymrozkach wiosennych. 
 
Michał Gajda z Ekoplonu omówił nowe produkty w ofercie firmy: Maximus AminoMicro – wieloskładnikowy, mikroelementowy nawóz dolistny zawierający glicynę (aminokwas) służącą do chelatowania kationów metali (składników pokarmowych) i Ekolist Amino Wapń (Ca), szczególnie zalecany do stosowania w okresie rozwoju części generatywnych i wzrostu zawiązków owocowych. Maximus AminoMicro poprawia kondycję roślin, podnosi ich odporność na stresy abiotyczne oraz pobudza do wzrostu i rozwoju. Może być stosowany jako niwelator niedoborów składników pokarmowych lub w warunkach utrudniających ich pobieranie oraz w celu dokarmienia i regeneracji roślin w warunkach stresowych. 
 
O nowym preparacie ułatwiającym pobieranie wapnia przez rośliny – BioCal mówił przedstawiciel firmy BioAgris – Sylwester Cukrowski. Innowacyjność BioCalu polega na specjalnej formulacji, która umożliwia łatwe pobieranie wapnia z innych produktów oraz na specyficznym działaniu ułatwiającym transport tego mało mobilnego pierwiastka do odpowiedniego miejsca na poziomie komórkowym (tam, gdzie on jest naprawdę potrzebny). 
 
Michał Sobkiewicz z FreshMazovia zwrócił uwagę sadowników na pozostałości środków ochrony roślin w owocach, co – po stwierdzeniu takowych w partiach towaru – czyni je niesprzedawalnymi. Podał zalecenia dotyczące Dobrej Praktyki Rolniczej (jakość wody; rotacja pestycydów; preparat zarejestrowany dla danej uprawy dobrany do terminu stosowania, by nie szkodził owadom pożytecznym; prowadzenie zapisków wykonywanych zabiegów środkami ochrony roślin itp.) i stwierdził, że przy ich przestrzeganiu nie powinno być problemów z pozostałościami.
 
Stanisław Jamrozik z BioConcept – Gardenia, jako reprezentant zakładów przetwórczych przedstawił możliwości współpracy i warunki kontraktacji owoców pestkowych dla zakładu tego przedsiębiorstwa w Starachowicach. 
 
Anita Łukawska, „Informator Sadowniczy”
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułO warzywach kapustnych w Charsznicy
Następny artykułAkcyza na węgiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.