Orzechy – twarda waluta dla Gruzji

Migdały
W swoim dorocznym raporcie o wynikach branży osiągniętych w roku 2017 gruzińskie ministerstwo rolnictwa wskazuje między innymi, że produkcja ogrodnicza tego kraju daje ponad 28% wartości eksportu. W narodowej walucie wynosi to 1,19 mld lari (1 GEL= ok. 1,4 PLN). Znaczna część tej kwoty to – dosłownie – twarda waluta: orzechy.
W eksporcie Gruzji wszystkie produkty rolnicze stanowią 16% – z 57,6 mld GEL rolnictwo z przetwórstwem wypracowują 9,1 mld GEL. W sektorze ogrodniczym po winach (171 mln GEL) i innych napojach alkoholowych (126,6 mln GEL) orzechy laskowe zajmują trzecią pozycję z wynikiem 83,1 mln GEL.
 
W kategorii orzechów po wymienionych wyżej orzechach laskowych oraz włoskich Gruzja rozwija produkcję migdałów. W strukturze gospodarstw zdecydowanie przeważają małe – w zasadzie przydomowe, ekstensywne nasadzenia. W ostatnich latach zaczęły się jednak pojawiać na wsi gruzińskiej duże obiekty, w których powstawanie jest zaangażowany kapitał zagraniczny. Jedną z takich imponujących inwestycji jest plantacja migdałów o powierzchni 1200 hektarów zlokalizowana w Kachetii – we wschodniej części kraju, pomiędzy miastem Sagaredżo a miejscowością Udabno – dodatkowa ciekawostka doskonale widoczna z drogi do popularnego wśród turystów monastyru Dawid Garedża.
 

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGrupy Azoty bliska przejęcia Compo Expert
Następny artykułJabłka przemysłowe w Rosji coraz tańsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.