Pokaz cięcia na Spotkaniu Sadowniczym

Dr Gerhard Baab omawia główne zasady cięcia drzew zimą
Drugiego dnia Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu (5-6.02) odbył się pokaz cięcia jabłoni w sadzie Czesława Florkiewicza w Dębianach, który przeprowadził dr Gerhard Baab - specjalista z Centrum Kompetencji w Klein-Altendorf w Niemczech. Na pokaz przybyli sadownicy z okolic Sandomierza, z Lubelszczyzny oraz z Białorusi.

Podczas cięcia dr G. Baab udzielił szczegółowego instruktażu do prowadzenia drzew odmian z grupy ‘Jonagold’, ‘Gala’ i ‘Golden Delicious’.

Podstawowe zasady cięcia drzew jabłoni omawiane przez niego są znane sadownikom, gdyż dotyczą cięcia na tzw. „klik” pędu stanowiącego przedłużenie przewodnika i konarów pierwszego piętra korony drzew oraz wycinania pędów ze środkowej części korony aby do dolnych jej partii docierało jak najwięcej światła, co zagwarantuje wysoką jakość jabłek nawet tam. Innowacyjnością było przycinanie pędów poziomych w środkowej części korony tak, aby nie zwisały niżej niż na długość sekatora ręcznego w dół od jego nasady. Jeżeli jakiś pęd w tej części korony zacieniał zbytnio pędy wyrastające poniżej to najczęściej dr G. Baab go usuwał na czop, aby w tym miejscu nastąpiło odnowienie wzrostu.

Przycinanie drzewek typu knip boom odmiany ‘Gala’ posadzonych wiosną 2013 r. wzbudziło wśród sadowników duże poruszenie, gdyż instruktor tłumaczył, że one także wymagają pewnej korekty m.in. dotyczącej położenia pierwszego piętra w koronie (optimum 0,8-1,2 m do gleby). Uznał, że większość z nich jest położona zbyt nisko i wyciął je całkowicie. Pozostałym przyciął pąki szczytowe, tłumacząc że muszą one najpierw uformować szkielet, aby mogły w przyszłości dobrze owocować.

Zalecenia dr. G. Baaba dotyczące cięcia jabłoni będą dostępne już niebawem na łamach naszych pism: MPS SAD, Informator Sadowniczy, Hasło Ogrodnicze.

Czesław Florkiewicz (z lewej) – gospodarz pokazu cięcia jabłoni

Podczas cięcia dolnego piętra korony Jonagoldów należy zwrócić uwagę na dostęp światła i na ilość pąków kwiatowychDrzewka typu knip boom wymagają pewnej korekty po posadzeniu…

… .m.in. wycięcia pędów położonych zbyt nisko

Warto wycinać pędy w środkowej części korony aby zapewnić dostęp światła położonym niżej, młodszym, na których będą lepsze jakościowo owoce

Anita Łukawska, fot. A. Łukawska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię