Komunikaty-Sadownicze-NOWY-765×100

Polskie odmiany: jabłoń ‘Sander’

Jabłoń ‘Sander’ powstała w wyniku krzyżowania odmian ‘Sunrise’ i Delbarestivale R. Została wyselekcjonowana w 2002 r. przez Andrzeja Nowakowskiego w Żdżarach i w 2010 r. zgłoszona do urzędowych badań w COBORU.

Odmiana ta tworzy drzewa z rozłożystymi koronami, o sile wzrostu od średniej do małej. Pędy jednoroczne są brązowe, starsze oliwkowe, omszone, z nieregularnymi przetchlinkami. Liście są intensywnie zielone, okrągławe do eliptycznych, z wyraźnie piłkowanym brzegiem. Jabłoń ‘Sander’ kwitnie wcześnie, pąki kwiatowe zawiązują się na krótkopędach i długopędach. Korona drzew jest stożkowata, średnio zagęszczona i łatwa do formowania. Odmiana ta jest średnio wrażliwa na parcha jabłoni i mało wrażliwa na mączniaka jabłoni oraz zarazę ogniową. Drzewa są odporne na mróz, owocują corocznie i obficie, wcześnie wchodzą w okres owocowania.
 
‘Sander’ jest odmianą późnoletnią, jej owoce dojrzewają w połowie sierpnia, w miarę równomiernie (wymagają dwukrotnego zbioru) i nie opadają. Jabłka są średniej wielkości, cylindryczne, wyrównane pod względem kształtu i wielkości. Skorka zielonożołta, gładka, bez ordzawień, w znacznym stopniu pokryta czerwonym, paskowanym rumieńcem. Przetchlinki dość liczne, widoczne na całej powierzchni owocu. Szypułka średniej grubości, długa, wyraźnie wystająca poza zagłębienie szypułkowe, które jest średnio głębokie, lekko ordzawione. Miąższ kremowy, średnioziarnisty, średnio zwięzły, soczysty, słodko-kwaśny, smaczny. W warunkach chłodniczych jabłka mogą być przechowywane maksymalnie przez dwa miesiące.

Danuta Krzewińska,
Andrzej Nowakowski
GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE
Andrzej i Szymon Nowakowscy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię