Przed zbiorami jabłek

Trzecie już przedzbiorcze spotkanie w sadzie Wiesława Mazura w Usarzowie (gmina Lipnik) zorganizowały 7 września firmy ProCam i Compo Expert. Przybyli na nie licznie sadownicy z okolic Sandomierza oraz Nowego Sącza.

W roku 2015, tak jak w 2014, dostępne dla sadowników będą odczyty stacji meteorologicznych firmy ProCam. – Różnica w stosunku do bieżącego roku będzie polegała na tym, że dostęp do nich będą mieli klienci firmy – mówił  Tomasz Olszewski (fot. 1) z ProCam Polska.
 
Nawożenie jabłoni w sadzie W. Mazura omówił Mirosław Błasiak (fot. 2) z firmy Compo Expert. Do nawożenia doglebowego sadownik, podobnie jak w poprzednim roku, użył Blaukorn® Classic 12-8-16 w dawce 400 kg/ha. Dokarmianie dolistne w oparciu o nawozy z serii Basfoliar® SP i Basfoliar® Activ (zawiera wyciąg z alg morskich) prowadzone było od zielonego pąka jabłoni przez cały okres wzrostu zawiązków owocowych. Do zapobiegania wystąpieniu gorzkiej plamistości podskórnej i uzyskania przez jabłka odpowiedniej jakości (jędrności) stosowany był na jabłoniach nawóz wapniowy Basfoliar® Combi-Stipp.

Fot. 1. Tomasz Olszewski, kierownik Oddziału Sandomierz ProCam Polska

Fot. 2. Mirosław Błasiak z Compo Expert

Ireneusz Płaza (fot. 3) z ProCam Polska zaprezentował nawóz wapniowy z ofert firmy ProHorti mrówCa, zawierający mrówczan wapnia i cynk. W skład nawozu wchodzą także aminokwasy, dzięki czemu składniki pokarmowe są łatwo i szybko przyswajane przez owoce (kilka godzin), co zapobiega wystąpieniu chorób fizjologicznych, ogranicza utratę jędrności i porażenie przez choroby przechowalnicze. Poprawa jakości i wyglądu. Dzięki składnikom zawartym w nawozie poprawie ulega jakość i wygląd jabłek, możliwe jest także długotrwałe ich przechowywanie. Nawóz polecany jest w dawce 2-3 l/ha.

Fot. 3. Ireneusz Płaza z ProCam Polska

Krzysztof Gasparski (fot. 4), doradca sadowniczy ProCam Polska, przypomniał, że nawozy wapniowe można dolistnie podawać bezpośrednio po kwitnieniu jabłoni i do tego celu można wykorzystać nawóz ProHorti mrówCa. Jak informował, w okresie przedzbiorczym doradcy ProCam Polska wykonują badania dojrzałości zbiorczej jabłek. Do dyspozycji mają jędrnościomierze, refraktometry (do badania zawartości rozpuszczalnych cukrów w ekstrakcie z owoców) i zestawy do przeprowadzenia testu skrobiowego. Mogą oni w siedzibie oddziałów firmy dokonywać oceny przyniesionych przez sadowników jabłek lub robią to u sadowników. Producenci samodzielnie mogą wykonywać przed zbiorem jabłek test skrobiowy przy użyciu płynu Lugola oraz mierzyć jędrność miąższu. Ważne jest także, jak sugerował K. Gasparski, wykonanie tych pomiarów przed wstawieniem jabłek do komór chłodniczych.

Fot. 4. Krzysztof Gasparski, doradca sadowniczy ProCam Polska

[NEW_PAGE]Adam Fura (fot. 5) z Sandomierskiego Oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach do długotrwałego przechowywania jabłek zalecał kierować tylko te wysokiej jakości, bez uszkodzeń skórki i zebranych w odpowiednio wyznaczonym terminie zbioru. Powołując się na prognozy pogody zapowiadające wahania temperatury, szczególnie gdy po ociepleniu następuje ochłodzenie,  A. Fura proponował sadownikom opryskiwanie drzew cynkiem aby zapobiec opadaniu owoców na skutek obniżenia się temperatury po okresie ciepłej pogody. Do zabiegów wapniem polecał dodać 50-60 g/ha Zn lub 150 ml/ha Pomonitu Super 050 SL. Zabiegi te polecał wykonać trzykrotnie co 7 dni. Pamiętać należy jednak, ze nie na wszystkich rynkach jest pożądana żółta barwa skórki jabłek, którą powoduje Pomonit Super 050 SL.

A.Fura wyjaśnił także procedury przeznaczania jabłek na zielony zbiór, niezbieranie, do utylizacji i przekazania na cele charytatywne. Zwrócił uwagę na to, że działania te dotyczą tylko jabłek wysokiej jakości, nie dotyczą jabłek uszkodzonych przez mróz, ordzawionych i niskiej jakości. – Jabłka przekazywane na cele charytatywne ograniczą zakupy tych owoców przez działające w ten sposób organizacje. Konieczne jest poszukiwanie nowych rynków zbytu, aby uniezależnić się od koniunktury na rynku rosyjskim  – mówił A. Fura. Dla lepszego wybawienia jabłek przed zbiorem polecał użycie nawozu fosforowo-potasowego z nawozem zawierającym wyciąg z alg morskich np. Santaura Pro+.

Aby ograniczyć infekcje rakiem drzew owocowych, który jest coraz większym problemem w sadach jabłoniowych i ziarkowych, konieczne są określone zabiegi po zbiorach owoców (do 4 dni po zbiorze owoców, gdy 50% i 100% liści opadnie z drzew). Grzyb powodujący tą chorobę jest szczególnie groźny w okresie jesiennym, gdy na drzewach są rany po oberwanych owocach i opadających liściach. Na Zachodzie Europy sadownicy z powodzeniem stosują 2,25 l/ha preparatu Topsin M 500 SC (gdy opadnie 50 i 100% liści z drzew).

Fot. 5. Adam Fura z Sandomierskiego Oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach

Na konieczność wyznaczenia odpowiedniego terminu zbioru jabłek zwrócił uwagę Zbigniew Rewera (fot. 6) z GP Refal Sp. z o.o. z Łukawy. Przestrzegał on przed zbyt późnym zbiorem jabłek w tym roku, bo być może będą one musiały być przechowywane do lipca i sierpnia 2015 r. Aby je dobrze sprzedać muszą mieć wysoką jakość, przede wszystkim jędrność. – Lepiej sprzedać twarde jabłka mniej wykolorowane, niż wybarwione intensywnie i miękkie – mówił Z. Rewera. Do przechowywania w tym roku muszą być kierowane jabłka bardzo wysokiej jakości, bez objawów porażenia parchem jabłoni, uszkodzeń po szkodnikach, po przymrozkach i bez ordzawień. Ochronę przed zbiorem musi być prowadzona tak, aby nie było ryzyka pozostałości, gdyż nie wiadomo, na jakie rynki one trafią, być może na niektórych z nich będą wyższe wymagania pod tym względem, niż na rynku rosyjskim.

Fot. 6. Zbigniew Rewera z GP Refal Sp. z o.o. z Łukawy

Wiesław Mazur (fot. 6) oprowadził sadowników po sadzie, omawiając zabiegi, jakie przeprowadzał na poszczególnych kwaterach. Sadownik szacuje, że tegoroczne plony wyniosą 60-90 t/ha, czyli będą podobne jak w poprzednim roku. Różnica polega tylko na tym, że młode sady weszły w owocowanie, zatem globalny zbiór jabłek w gospodarstwie będzie w tym roku wyższy niż w poprzednim.

Fot. 7. Wiesław Mazur oprowadził sadowników po sadzie…

… Red Jonaprince® na ‘M.9’ w pierwszym roku dobrego plonowania

Doradcy ProCam Polska przeprowadzili ocenę dojrzałości jabłek z sadu W. Mazura oraz przyniesionych przez sadowników (fot. 7).

Fot. 8. Ocena dojrzałości jabłek przyniesionych przez sadowników

Anita Łukawska
Fot. 1-8 A. Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSłoneczny Dzień Otwarty w wilanowskim sadzie
Następny artykuł1,2 mln zł na zniszczenie barszczu Sosnowskiego na Podkarpaciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.