Skierniewickie święto kwiatów, owoców i warzyw

Owoce trzech mieszańców jabłoni hodowli francusko-amerykańskiej
Już po raz 34. odbyło się 17–18 września br. Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw, któremu od 14 lat towarzyszą Targi Ogrodniczo-Rolne. Organizatorem imprezy był Urząd Miasta Skierniewice, a honorowy patronat objęli Marek Sawicki – minister rolnictwa i rozwoju  wsi, Jolanta Chełmińska – wojewoda łódzki i Andrzej Dziuba – biskup łowicki.

Święto ma charakter ogólnopolskich dożynek, a towarzyszą mu od lat organizowane przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach wystawy kwiatów, owoców i warzyw. Na terenie Osady Pałacowej Oddziału Warzywnictwa zaprezentowano wystawę pt. „Warzywa w świątecznej szacie”, natomiast w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji – „Kwiaty, owoce, warzywa i miody to najlepsi przyjaciele!”. Na wystawie tej nie mogło zabraknąć jabłek, gruszek i śliwek, a ciekawostką były owoce hodowli francusko-amerykańskiej pochodzące z mieszańców jabłoni odmiany ‘Sonya’ oraz klonów PB 148 i NB 24. Za aranżację wystawy stanowiącej ważny punkt XIV Targów Ogrodniczo-Rolnych dyrektor IO, prof. dr hab. Franciszek Adamicki, odebrał nagrodę ministra rolnictwa i rozwoju wsi, a wręczył ją obecny w Skierniewicach podsekretarz stanu MRiRW Jarosław Wojtowicz.
Wystawie towarzyszyły również, jak co roku, konsultacje, podczas których pracownicy naukowi IO udzielali porad w zakresie: hodowli, biotechnologii, uprawy, nawożenia, ochrony, przechowywania i oceny jakości zarówno owoców, jak i warzyw oraz kwiatów. Ponadto IO promował wiele projektów naukowych, w których obecnie bierze udział, między innymi: „SharCo” mający za zadanie ograniczenie rozprzestrzeniania się ospowatości (szarki) śliw, „EkoTechProdukt”, którego celem jest poprawienie efektywności ekologicznej produkcji owoców i materiału szkółkarskiego trzech najważniejszych pod względem gospodarczym w Polsce gatunków sadowniczych (jabłoń, wiśnia i truskawka), „HortiEnergia” ukierunkowany na opracowanie innowacyjnych technologii magazynowania energii w produkcyjnych tunelach foliowych oraz „Polskie szczepy Trichoderma w ochronie roślin i zagospodarowaniu odpadów organicznych”. Na stoisku Oddziału Pszczelnictwa IO można było poznać smaki miodów z puławskich uli. Dodatkową atrakcją dla przybyłych gości był też Dzień Otwartych Drzwi w Kwiaciarskim Zakładzie Doświadczalnym IO w Nowym Dworze, gdzie można było obejrzeć i nabyć ozdobny materiał szkółkarski w promocyjnych cenach.

Wystawie towarzyszyły konsultacje z udziałem pracowników IO, fot. D. Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCeny roślin ozdobnych na rynkach hurtowych w listopadzie
Następny artykułCeny owoców i warzyw na polskich rynkach w listopadzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.