SmartFreshTM na gruszkach? Tak!

17 czerwca w Randwijk (Holandia) firma AgroFresh zorganizowała konferencję dotyczącą przechowywania owoców. Jednym z prelegentów był reprezentujący gospodarza Peter Wood, który omówił wyniki komercyjnego traktowania gruszek preparatem SmartFreshTM.
Pierwsze aplikacje nim wykonane były w RPA w 2007 r., początkowo na owocach odmian ‘Abate Fetel’i ‘Komisówka’, a później także ‘Triumf Packhama’, ‘Forelle’,‘Bonkreta Williamsa’, ‘Konferencja’, a w 2014 r. – również ‘Bera Boska’.

Wieloletnie wyniki podkreślają skuteczność technologii SmartFreshTM . Producenci notują znaczne obniżenie kosztów schładzania owoców oraz bardzo wysoki udział plonu handlowego po zakończeniu przechowywania. SmartFreshTM początkowo stosowany był wyłącznie na jabłkach. Dziś używany jest także do zabezpieczania gruszek w czasie przechowywania. W wypadku owoców obydwu tych gatunków ważne jest wyznaczenie odpowiedniego terminu aplikacji produktu, przy czym gruszki są bardziej wymagające. Głównym celem jest dostarczenie konsumentom najwyższej jakości owoców zgodnych z ich wymaganiami. Zastosowanie technologii SmartFreshTM na zbyt wcześnie zebrane owoce spowoduje zbyt silne zahamowanie dojrzewania, podczas gdy dla gruszek zebranych zbyt późno, efektywność będzie znacznie osłabiona.

Metody aplikacji
Peter Wood kilkakrotnie podczas seminarium podkreślał, jak ważny jest termin zbioru gruszek, które mają być traktowane SmartFreshTM. W wypadku gruszek, w przeciwieństwie do jabłek, konsument wymaga, aby owoce były miękkie w momencie konsumpcji. Pod żadnym pozorem nie wolno aplikować SmartFreshTM na niedojrzałe owoce. Aby dobrze wyznaczyć czas zbioru, pomiary dojrzałości należy rozpocząć co najmniej trzy tygodnie przed spodziewanym terminem zbioru. Przydatne do tego są następujące pomiary: wielkość owoców, zawartość cukru, barwa skórki, rumieniec, kwasowość, jędrność i aromat. Warto pamiętać o podstawowej zasadzie przy aplikacji SmartFreshTM – gruszki przed zabiegiem muszą być dojrzałe. Zaletą aplikacji jest jednak to, że owoce mogą być zebrane nieco później (aby zdążyły dojrzeć na drzewie), dzięki czemu dorastają większe i sadownik zbiera wyższy plon. SmartFreshTM może być aplikowany zarówno na owoce umieszczone w komorach zwykłych, jaki w ULO.
‘Abate Fetel’
W RPA i we Włoszech podczas przechowywania ‘Abate Fetel’ często pojawiają się problemy z oparzelizną. Problem ten jest znacznie ograniczony w partiach owoców traktowanych SmartFreshTM, gdyż substancja czynna preparatu (1-MCP) znacznie ogranicza wytwarzanie etylenu. Problemy z uszkodzeniami skórki pojawiającymi się podczas sortowania i pakowania również są znacznie zredukowane. We Włoszech konsumenci preferują owoce, u których widoczne jest przełamanie barwy zasadniczej skórki z zielonej na żółtą, stąd coraz szersza grupa sadowników (nawet 60% wszystkich zbieranych gruszek ‘Abate Fetel’) decyduje się na aplikację SmartFreshTM, która ponadto pomaga w utrzymaniu wysokiej jędrności owoców, także z drugiego zbioru. W RPA owoce tej odmiany traktowane są przy jędrności 5,0–5,5 kG/0,5 cm2 i przechowywane przez 7 miesięcy w temperaturze 0,5°C. W ciągu ostatnich 4 tygodni przechowywania temperatura podnoszona jest często do ok. 2°C, aby poprawić parametry smakowe i dojrzałość owoców. We Włoszech do aplikacji SmartFreshTM wymagana jest jędrność 5,5 kG/0,5 cm2 i wówczas owoce można przechować nawet 7–8 miesięcy. W wypadku krótkiego przechowywania (4–6 miesięcy), pod koniec tego okresu, temperaturę podnosi się z 1 do 2°C na okres od 4 do 8 tygodni.
‘Triumf Packhama’
W wypadku odmiany ‘Triumf Packhama’ aplikacja SmartFreshTM bezpośrednio po zbiorze może być ryzykowna. Gruszki te wytwarzają mało etylenu i stąd dojrzewanie może zostać przyhamowane zbyt mocno. Gdy SmartFreshTM zostanie podany bezpośrednio po zbiorze, owoce muszą być przechowywane w warunkach ULO przez co najmniej 180 dni. Po tym czasie rozpoczyna się proces dojrzewania. W Południowej Europie zalecane jest traktowanie gruszek ‘Triumf Packhama’ 10 dni po zbiorze, podczas gdy w RPA dopuszczalne jest traktowanie owoców także po zakończeniu okresu przechowywania w komorach z ULO. Aplikacja jest wykonywana po otwarciu komory.
‘Forelle’
W wypadku owoców tej odmiany SmartFreshTM także dobrze się sprawdza w warunkach RPA. Prawidłowa jędrność grusze kto 6,0–5,5 kG/0,5 cm2, a barwa skórki według lokalnych tablic wskaźnikowych – 2,5–3,0. W celu utrzymania dobrego smaku wymagane są zawartość cukru na poziomie 14° Brix i odpowiednio wysoka kwasowość. – W RPA gruszki ‘Forelle’ traktowane pozbiorczo SmartFreshTM stanowią 26% wszystkich owoców tej odmiany, a w ciągu najbliższych lat wartość ta wzrośnie nawet do 45% – twierdzi P. Wood.
 
‘Konferencja’
Firma doradcza FruitConsult prowadziła w Holandii i Belgii badania mające na celu poprawę jędrności gruszek ‘Konferencja’ i osiągnięcia wartości 2–4 kG/cm2, która w ich opinii jest optymalna. Po tygodniu od zakończenia przechowywania znakomicie nadają się do jedzenia (nie są miękkie). Jak informował podczas seminarium Pim van der Horst, shelf-life i barwa podstawowa skórki poprawiły się po aplikacji SmartFreshTM. Uszkodzeń wewnętrznych nie notowano wówczas, gdy między aplikacją a ustaleniem warunków ULO upływało 8 tygodni. W wypadku gruszek odmiany ‘Konferencja’ bardzo ważne jest zwracanie uwagi na technologię przechowywania. W przeciwnym razie gruszki albo nie będą dojrzewały, albo efekt zastosowania SmartFreshTM nie będzie zadowalający. Niezmiernie ważne jest też określenie optymalnego terminu zbioru owoców: owoce o dobrym smaku i przy jędrności na poziomie 6,0–5,3 kG/0,5 cm2. W wypadku owoców do krótkotrwałego przechowywania do 4 miesięcy przyjęto zasadę, żeby SmartFreshTM aplikować 1–3 tygodnie po zbiorze (w doświadczeniach najlepsze rezultaty dała aplikacja 2 tygodnie po zbiorze). Jeśli owoce mają być przechowywane długo (powyżej 4 miesięcy), w warunkach ULO, specjalista zaleca aplikację SmartFreshTM w pierwszym tygodniu po zbiorze niską dawką środka. Gdy planowane jest późniejsze traktowanie lub gdy owoce są już bardziej dojrzałe (także bardziej miękkie), zalecana jest natomiast wyższa dawka SmartFreshTM (taka sama, jak dla jabłek). Dla owoców ‘Konferencji’ nie jest polecane traktowanie SmartFreshTM po zakończeniu przechowywania ze względu na zbyt wysoką produkcję etylenu przez owoce tej odmiany.
Arna Vliegen-Verschure, Redakcja „EFM”
Tłumaczenie Dorota Łabanowska-Bury

Artykuł pochodzi z numeru 9/2016 „Hasła Ogrodniczego”

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPodano kurs wymiany do płatności bezpośrednich
Następny artykułSpotkanie z okazji jubileuszu Praskiej Giełdy Spożywczej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.