Tegoroczny rynek Łutówki

Fot. A. Łukawska
W naszym kraju za kilka dni rozpoczną się zbiory owoców wiśni odmiany Łutówka - o około 10 dni wcześniej niż w roku ubiegłym. Jeszcze trzy tygodnie temu przewidywano wyższe zbiory tej odmiany niż w roku ubiegłym. Przebieg pogody wpłynął na silniejszy opad i porażenie drzew chorobami oraz podtopienia, co miało istotny wpływ na ilość i jakość owoców. Według mojego rozeznania zbiory owoców odmiany Lutówka zamiast  170 tys.ton (wcześniejsza prognoza) mogą wynieść 150-155 tys. ton. Niższe zbiory tej odmiany przewiduje się także  w Niemczech.

Trudno teraz przewidziedzieć zagospodarowanie owoców tej odmiany. Nie wiadomo, jaki będzie eksport deserowych owoców. Wobec istotnie niższych zbiorów owoców w Turcji, niższa będzie podaż zagęszczonego soku na rynek europejski. W związku z tym należy się spodziewać zwiększonego zaintresowania sokiem ze strony naszych producentów. Wtedy wpłynie to na mniejszą podaż owoców do produkcji mrożonek.

W Serbii, w której już się  zakończyły zbiory owoców wiśni, nieco wyższe niż w zeszłym roku, na skutek wysokich temperatur owoce są drobne, wiele z nich nie nadaje sie do produkcji mrożonek. Wobec wymienionych czynników, mogą być problemy w pokryciu potrzeb owoców do produkcji mrożonek. Do tego dochodzi jeszcze pękanie owoców (deszcze).
 
Opierając się o aktualną sytuację w zbiorach i popyt na owoce odmiany Łutówka można przewidzieć następujące ceny skupu loco zakład w zł/kg: do produkcji soku 2.2-2.6, do produkcji mrożonek 2.8-3.2.

Ceny tych produktów są ściśle zależne od ich cen na rynku zagranicznym. Aktualnie na rynku niemieckim cena mrożonek wiśni wynosi 1.2 eur/kg. Przy takiej cenie naszym producentom owoców wiśni można już teraz płacić, loco zaklad, co najmniej 2.8 zł/kg. Wobec braku zapasów i niższych zbiorów niż się spodziewano w Polsce i w Niemczech, można się spodziewać wyższych cen mrożonek w najbliższych miesiącach. Przebieg pogody w okresie zbiorów może jeszcze wiele zmienić w jakości i przydatności owoców, zwłaszcza do produkcji mrożonek.
 
Wyżej wymienione ceny skupu są atrakcyjne dla producentów owoców, którzy osiągnęli plon co najmniej 10 ton z hektara. A taki osiągano przy intensywnej pielęgnacji drzew. Także w tym roku opłacalne było skuteczne zwalczanie chorób i szkodników oraz racjonalne nawożenie drzew, dokorzeniowo i dolistnie.

Powoli zbliża się okres zakładania sadów. Radzę się zastanowić nad założeniem nowego ale bardziej intensywnego towarowego sadu wiśniowego. Są szanse na opłacalną produkcję owoców w najbliższych latach.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Fot. A. Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWskazówki (11) na okres od 17 lipca do 10 sierpnia – wzrost owoców
Następny artykułKampania sadowników „jedz witaminy i wracaj do zdrowia”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.