Tuż przed kwitnieniem ‘Nadwiślanki’

W niedzielę 28 kwietnia w rejonie uprawy ‘Nadwiślanki’ (wiśni odroślowej) w Nowym k. Słupi Nadbrzeżnej (woj. świętokrzyskie) odbyło się IX Wojewódzkie Święto Kwitnącej Wiśni.

Część teoretyczna święta obejmowała szkolenie dla plantatorów „Nadwiślanki’ (fot. 1). Część praktyczna w sadzie wiśniowym nie odbyła się z uwagi na padający deszcz. Organizatorami szkolenia dla sadowników, które obejmowało głównie zabiegi dokarmiające i wzmacniające wiśnie w trakcie kwitnienia i po nim, byli Spółdzielnia Producentów Owoców i Warzyw  NADWIŚLANKA w Ożarowie i Burmistrz Ożarowa oraz firma ProCam.

Dr inż. Janusz Suszyna (fot. 2) ze Świętokrzyskiej Izby Rolniczej omówił szanse i zagrożenia uprawy ‘Nadwiślanki’. Do szans zaliczył: wsparcia działaniami WPR, wzrastające zapotrzebowanie na żywność, promocję ‘Nadwiślanki’ poprzez Chronioną Nazwę Produktu, zmniejszanie się powierzchni uprawy wiśni w Polsce, możliwość produkcji wysokiej jakości owoców i ich mechaniczny zbiór, wsparcie ze strony samorządu.  Zagrożenia, według  dr inż. J. Suszyny, stanowią ubożenie społeczeństwa, zmiany i nieprzewidywalność klimatu oraz transfer szkodników i patogenów chorobotwórczych. Mocnych stron regionu upatrywał natomiast w wiedzy i doświadczeniu producentów, niepowtarzalnym produkcie o właściwościach prozdrowotnych oraz chęci integrowania się producentów.

Fot. 3. Dr inż. Janusz Suszyna

Zbigniew Marek (fot. 3) z Timac Agro stwierdził, że jakość wiśni, podobnie jak innych owoców, kształtuje już się w poprzednim sezonie. Wysoką jakość wiśni można osiągnąć tylko wówczas, gdy sady będą właściwie wspomagane od momentu zawiązania pąków kwiatowych, w pełni poprzedniego sezonu wegetacyjnego, poprzez okres po zbiorach owoców i w następnym sezonie od początku wegetacji.

Z. Marek wydzielił trzy fazy w rozwoju wiśni wpływające na jakość owoców. Pierwszą fazą jest okres kształtowania się pąków kwiatowych (budowa potencjału), który rozpoczyna się w poprzednim sezonie i trwa do kwitnienia w następnym. W tej fazie należy dbać o jakość całego drzewa nie tylko rosnących owoców ale i liści, pędów, korzeni. Druga faza trwa od początku kwitnienia do opadu czerwcowego i jest to faza budowy potencjału w postaci silnych zawiązków. Jest to bardzo krótki okres. W tym czasie rośliny mają duże zapotrzebowanie na energię, następują intensywne podziały komórkowe (im więcej komórek w owocach, tym lepsza ich jakość). Część kwiatów i później zawiązków opada. W tej fazie zaczynają się inicjować także pąki kwiatowe na następny sezon, dlatego aby opad nie był nadmierny, a inicjacja pąków kwiatowych przebiegała prawidłowo, drzewa, jak sugerował Z. Marek, powinny być optymalnie dokarmione. Trzecia faza, okres wzrostu zawiązków, to wykorzystanie potencjału, który się wcześniej zbudowało. Z. Marek omówił gamę produktów Fertileader, podając, ze względu na skład, optymalny termin zastosowania każdego z nich: Fertileader Leos – jeden raz w okresie zielonego pąka, Fertileader Gold BMo – jeden raz w okresie białego pąka, Fertileader Axis – po kwitnieniu wiśni, Fertileader Vital – dwa razy w okresie wzrostu zawiązków owocowych, Fertileader Elite – trzy razy w okresie wzrostu i dojrzewania owoców, Fertileader Magnum – gdy konieczne jest szybkie dostarczenie magnezu. Wszystkie produkty zawierają kompleks Seactiv® (glicyna-betaina, IPA – izopentyl adeniny – roślinny hormon wzrostu, który przyspiesza transport w roślinie, aminokwasy) wykazujący na rośliny działanie biostymulujące.

Fot. 3 Zbigniew Marek


[NEW_PAGE]
Krzysztof Gasparski (fot. 4) z ProCam Polska zwrócił uwagę na odmienność ‘Nadwiślanki’ w porównaniu do innych odmian wiśni. ‘Nadwiślanka’ jest wiśnią odroślową o dużej tolerancji na obecność skały wapiennej w podglebiu, która powoduje, że odczyn gleby jest lekko kwaśny lub kwaśny, a nierozpuszczane formy wapnia blokują pobieranie innych składników pokarmowych przez korzenie. Różnica dotyczy także budowy kwiatów, w których pylniki są tej samej długości co słupek, co świadczyłoby o tym, że jest to odmiana samopylna. Jednak, jak informował K. Gasparski,  okres dojrzałości pyłku nie do końca pokrywa się z gotowością znamienia do zapoczątkowania procesu zapłodnienia, a brak jest odmian zapylających ‘Nadwiślankę’. Problem z zapyleniem kwiatów stanowi także krótka żywotność pyłku i krótki okres efektywnego kwitnienia.

Często w okresie kwitnienia ‘Nadwiślanki’ występuje ochłodzenie, które także może ograniczać ilość owoców. Aby ograniczyć jego skutki, jak podał K. Gasparski, należy: wzmocnić roślinę na starcie np. saletrą potasową (1%) łącznie z ImPROver, wzmocnić kwiaty na tydzień przed kwitnieniem Cybor PRO+, przed kwitnieniem zastosować wieloskładnikowy nawóz o zwiększonej zawartości fosforu Pro Horti PK lub Pro Horti Extra P, w fazie białego pąka wykonać zabieg przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych, a w okresie kwitnienia zastosować np. Pollinus, który zwabi pszczoły.

Fot. 4. Krzysztof Gasparski

Tomasz Kwiecień (fot. 5) z firmy Ekoplon zaprezentował program nawożenia wiśni w okresie od pękania pąków do okresu po zbiorach owoców. W początkowym okresie wegetacji zalecał stosowanie Ekolistu mono Cynk w celu zwiększenia odporności drzew na warunki stresowe wynikające z niskiej temperatury, w okresie białego pąka – Ekolist mono Bor (poprawa zawiązania owoców) i AminoPower Wapniowy 11 (zapobieganie niedoborom wapnia), w końcu kwitnienia – ponownie nawóz borowy a opadania płatków kwiatowych – ponownie nawóz wapniowy. W początkowym okresie wzrostu zawiązków owocowych w celu stymulacji podziałów komórkowych w owocach zalecał użycie AminoPower AntyStres Micro, a w celu poprawy kondycji drzew i dokarmienia ich azotem – Maximus 20+20+20. W okresie wzrostu zawiązków owocowych, dojrzewania i po zbiorach polecał inne nawozy zawierające składniki pokarmowe zgodnie z zapotrzebowaniem na nie w danej fazie rozwojowej.

Fot. 5. Tomasz Kwiecień

Rafał Szuba (fot. 6) z Materne Polska omówił zagrożenie, jakie stwarza rodzimy gatunek nasionnicy trześniówki – Rhagoletis cerasi i nowy, którego obecność w Polsce potwierdzono – Rhagoletis cingulata. Szkodliwość pierwszego jest już duża, gdyż jedna samica składa 50–80 jaj, pojedynczo do owoców. Szkodliwość R. cingulata jest większa, gdyż jedna samica może złożyć jaja do 300–400 owoców. Owoce z larwami tych szkodników nie mogą stanowić surowca dla zakładów przetwórczych dlatego ważne jest odpowiednie monitorowanie szkodnika i zwalczanie w wyznaczonych terminach.

Fot. 6. Rafał Szuba
 

[NEW_PAGE]Adam Fura (fot. 7) z Sandomierskiego Oddziału Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach informował, że dla uzyskania wysokiej jakości owoców konieczne  jest zapewnienie dostępu światła do wnętrza korony. Można to uzyskać poprzez właściwe cięcie drzew. Tylko na zdrowych drzewach i w dobrej kondycji można uzyskać wysokie plony.  Drzewa są narażone na liczne stresy – przymrozki, grad, suszę, zbyt dużo wilgoci itp. Każdy z gatunków sadowniczych ma także określoną temperaturę krytyczną, przy której ustaje krążenie soków w roślinach – tzw. zero fizjologiczne. Dla gatunków pestkowych jest to temperatura  7°C. Gdy taka temperatura nastanie nocą, wówczas wyprodukowane za dnia (przy temperaturze np. powyżej 20°C) asymilaty nie dotrą do wzrastających owoców i jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce przez kilka kolejnych nocy, wówczas  na skutek niedożywienia będą one masowo opadać.

Jest wiele substancji działających stymulująco – wyciągi z alg morskich zawierające fitohormony (gibereliny, cytokininy, auksyny), oligosacharydy, aminokwasy. Wpływają one na usprawnienie procesów wzrostu i rozwoju, ale i procesów fizjologicznych, pobieranie i transport wody, produkcję i transport asymilatów. Aminokwasy podawane roślinom są bardzo szybko przez nie pobierane i wykorzystywane jako materiał budulcowy swoistych białek. W odpowiednich fazach fenologicznych zalecane są produkty zawierające wyciągi z alg morskich wzbogacone różnymi składnikami pokarmowymi. Na początku okresu wegetacji warto zastosować te, które zawierają cynk, bor i fosfor, w fazie białego pąka także molibden, a bliżej kwitnienia, oprócz boru, fosfor i magnez. Produkty zawierające fosfor zalecane są w okresie intensywnych podziałów komórkowych, bezpośrednio po kwitnieniu, co będzie wpływało większą ilość komórek w owocach i rzutowało na ich jakość.

Fot. 7. Adam Fura

Spotkaniu towarzyszyła wystawa, na której można było nabyć fachową literaturę oraz zapoznać się z maszynami firmy Weremczuk i  Waryński Trade Sp. z o.o.

Fot. 8. Stoisko Plantpress z prasą i literaturą fachową

Anita Łukawska
Fot. 1-8 A. Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOd komputera do motyki
Następny artykułNowe odmiany tulipanów honorujące Polaków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.