W poszukiwaniu starych odmian

W ubiegłym roku zamieściłam na łamach "Szkółkarstwa" (nr 1–3) artykuł pt. "Moda na stare odmiany jabłoni", w którym przybliżyłam Czytelnikom historię uprawy jabłoni w Polsce i opisałam odmiany, jakie jeszcze można napotkać w starych przydomowych sadach lub w kolekcjach pomologicznych w kraju. Tym razem chciałabym podzielić się wrażeniami z ubiegłorocznych ekspedycji terenowych, w których brałam udział, a podejmowanych corocznie przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w celu pozyskania ciekawych, starych, nieraz tylko lokalnie uprawianych odmian.
 
Świętokrzyskie

Okolice Sandomierza i Pińczowa to region, w którym z powodzeniem uprawia się jabłonie, śliwy, grusze, morele, brzoskwinie i leszczyny. Przedmiotem mojego zainteresowania nie były jednak nowoczesne sady i plantacje, ale małe, biedniejsze wsie, w których nie wykarczowano jeszcze resztek przedwojennych lub zakładanych tuż po wojnie sadów. Jeden z takich sadów znajduje się w miejscowości Kamień Łukawski pod Sandomierzem, rośnie tam, na przykład, ogromne drzewo odmiany 'Ananas Berżenicki'. Jabłka na początku sierpnia były dość drobne, jak na tę odmianę, bez rumieńca (może z powodu wieku drzewa), możliwe też, że nie jest to właściwy rejon dla uprawy odmiany wywodzącej się z Litwy. W tej miejscowości rosną również drzewa odmian 'Boiken', 'Koksa Pomarańczowa', 'Oliwka Inflancka', 'Piękna
z Boskoop', 'Kronselska', 'Malinowa Oberlandzka', 'Złota Reneta', 'Szara Reneta' i wielu innych popularnych pół wieku temu w całej Polsce (opisałam je w „Szkółkarstwie” 2 i 3/2005). Natknęłam się tam również na „Synapkę”, jak ją nazywał właściciel sadu. Jest to bardzo stara odmiana o prawidłowej nazwie 'Kandil Sinap', pochodząca z Krymu. Słowo „kandil” znaczy „lampa”, a nazwano tak tę odmianę, ponieważ dość duże, jasne jabłka o wydłużonym kształcie z daleka jaśnieją, jak zawieszone na drzewie lampy (rys. 1).
W Polsce odmiana ta spotykana była dawniej w uprawie na kresach wschodnich, na Podkarpaciu i na południu, gdzie nazywano ją 'Czubajkami'.


Rys. 1. Owoc tatarskiej odmiany 'Kandil Sinap'

Równie ciekawe odmiany można znaleźć w miejscowości Szarbków. Jedno z drzew ma tam
100 lat i zostało wyhodowane z nasion przez dziadków obecnego gospodarza. Nosi wdzięczną nazwę „Babunia” — owoce są nieduże, kuliste, w sierpniu jeszcze zielone, ale we wrześniu żółtopomarańczowe. Ważną cechę tej odmiany stanowił brak objawów parcha jabłoni na liściach i owocach. Rosły tam także drzewa letniej odmiany 'Stark Earliest' pochodzącej z Ameryki Północnej, w Polsce rzadko spotykanej, częściej uprawianej w Niemczech, Czechach i Holandii. Nie jest to bardzo stara odmiana, bo wprowadzona do uprawy w USA w 1944 roku, u nas pojawiła się po wojnie. W Szarbkowie rosną także wiekowe grusze, np. 'Szara Bera', jak poinformował właściciel sadu, znana już w XV wieku we Francji, o niewielkich, ordzawionych, bardzo soczystych owocach (fot. 1), dojrzewających
w październiku, i 'Bera Diela' o smacznych, dość dużych, ładnie zabarwionych gruszkach, dobrych do spożycia w listopadzie.


Fot. 1. Gruszki odmiany 'Szara Bera' na drzewie w Szarbkowie

W Borkowie natknęłam się na jabłoń kanadyjskiej odmiany 'Beforest' o bardzo smacznych, choć z wyglądu nieatrakcyjnych, zielonobrunatnych owocach, i niemiecką odmianę 'Cesarz Wilhelm', nazywaną 'Renetą Czerwoną', o dużych ciemnoczerwonych jabłkach, dość smacznych, ale szybko przejrzewających. W tej miejscowości rosły również śliwy: 'Brzoskwiniowa', nazywana dawniej 'Jerozolimką', o dużych, kulistych, czerwonych owocach, dojrzewających na początku sierpnia, i 'Renkloda Ulena', XIXwieczna francuska odmiana o dużych, zielonożółtych śliwkach, uprawiana powszechnie do dziś.

W miejscowości Chomentówek niedawno wycięto stare drzewa takich odmian, jak zimowe, angielskie — 'Piękna z Barnaku' i 'Pepina Londyńska' oraz 'Niezrównane Peasgooda', o bardzo dużych, ładnie zarumienionych jabłkach, z charakterystycznym szeroko otwartym kielichem, czy amerykańskie — 'Perkins' i 'King David' — obie wywodzące się od znanej odmiany 'Jonatan'. W pewnym gospodarstwie rosły jeszcze drzewa 'Oliwki Czerwonej', bardzo starej, prawdopodobnie szwedzkiej odmiany (wprawdzie synonim 'Astrachańskie Czerwone' sugeruje pochodzenie rosyjskie, ale pierwszy opisał ją Szwed Bergius w 1780 roku — prawdopodobnie ze Szwecji trafiła do Rosji). Jej owoce (rys. 2) dojrzewają z początkiem sierpnia, są bardzo ładnie karminowo wybarwione, miąższ mają białozielonkawy, soczysty, słodkowinny. W tej okolicy rosną także drzewa starej szkockiej odmiany 'James Grieve', do niedawna bardzo popularnej w sadach towarowych, polecanej do uprawy amatorskiej, z powodu dużej odporności na choroby i bardzo smacznych owoców, zarówno deserowych, jak i nadających się na przetwory.


Rys. 2. Jabłka 'Oliwki Czerwonej'
rys. 1, 2 W. Smardzewski (początek XX wieku)

W Oględowie napotkałam letnią odmianę, której nie udało mi się na razie zidentyfikować. Właściciel sadu nazywał ją „Malinówką”, być może z powodu malinowego rumieńca (fot. 2) lub posmaku miąższu. Ze znanych mi odmian, o tej porze, czyli w 1. dekadzie sierpnia dojrzewają 'Różanka Wirgińska', 'Brzoskwiniowe Letnie', 'Oliwka Czerwona' i 'Piękna z Bath', być może jest to 'Brzoskwiniowe Letnie', stara francuska odmiana, której owoce dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia, a potem szybko mącznieją. W miejscowości Szczeka w jednym z sadów rośnie drzewo odmiany 'Sztetyna Zielona'. Odmiana ta pochodzi z XVI wieku i sprowadzona była wraz z typem o czerwonych owocach do Szczeki przez emigrantów czeskich pod nazwami 'Velmek Zelny' i 'Velmek ervny', skąd rozeszły się pod nazwą Sztetyny (od niemieckiej nazwy Stettin). Wprawdzie owoce tej odmiany nie są bardzo atrakcyjne, nadają się jednak na przetwory, a drzewo — dzięki wytrzymałości na mróz i choroby — jest długowieczne.


Fot. 2. Jabłka letniej „Malinówki” z Oględowa

W pobliskiej wsi Szczeglice, skąd pochodziły formy żyta jarego, natknęłam się na jabłoń o jesiennych, słodkich jabłkach, które o tej porze były jeszcze zielone.

W Domaradzicach, oprócz jabłoni, takich jak późnozimowa belgijska 'Reneta Baumana' czy 'Szara Reneta Francuska', napotkałam gruszę 'Kalebasę', o dużych, guzowatych owocach, dojrzewających pod koniec września, i śliwy 'Damachy' rozmnażane z nasion. Jest to prawdopodobnie lubaszka (Prunus insititia), klasyfikowana jako odmiana lub podgatunek śliwy domowej, o małych czerwonofioletowych owocach i pestce źle odchodzącej od miąższu. Nadaje się na powidła, które smaży się z owoców z pestkami i potem przeciera przez sito.

 

Lubelszczyzna

W okolicach Lublina i Opola Lubelskiego w paru miejscach udało mi się znaleźć kilka interesujących odmian. W Fajsławicach, miejscowości słynącej z uprawy ziół przyprawowych, takich jak bazylia, melisa i tymianek, rośnie stara, bardzo wysoka grusza, której owoce dojrzewają w połowie sierpnia. Są żółtozielone, nieduże, szybko przejrzewają, nadają się na kompoty i susz. Według mnie, może to być stara odmiana 'Winiówka Francuska', syn. 'Magdalenka' (fot. 3). W Górnej Owczarni rośnie jabłoń 'Biała Nalew', różniąca się od zwykłej 'Papierówki' i 70letnia czereśnia o jasnych owocach, dojrzewających już w końcu maja. Niestety, czereśni w sierpniu nie było, trudno stwierdzić, jaka to odmiana — jasne owoce miały dawniej: z wczesnych 'Kunzego' i 'Bladoróżowa' oraz późniejsze 'Eltonka' i 'Winklera Biała'.


Fot. 3. Wczesne gruszki z Fajsławic — prawdopodobnie odmiany 'Winiówka Francuska'

W Rachowie Starym napotkałam jabłoń o owocach wyglądem zbliżonych do 'Antonówki' (fot. 4), o białym, mało soczystym miąższu, ale o słodkim smaku, to prawdopodobnie siewka 'Antonówki'. Dużo starych drzew owocowych rośnie również w okolicach Annopola, Księżomierza i Wilkołaza.


Fot. 4. Słodkie jabłka z drzewa będącego prawdopodobnie siewką 'Antonówki'
z Rachowa Starego

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWYNIKI OCENY POLOWEJ MATERIAŁU SZKÓŁKARSKIEGO
Następny artykułNAJWIĘKSZY RYNEK HURTOWY ŚWIATA (CZ. II)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.