Komunikaty-Sadownicze-NOWY-765×100

W Świętokrzyskiem szacują straty po zimie

fot. M.Strużyk
W 31 ze 102 gmin województwa świętokrzyskiego specjalnie powołane komisje szacują straty po zimie w uprawach. Poszkodowanych może być 1,2 tys. rolników. Zgłoszenia dotyczą głównie wymarznięcia upraw pszenicy, rzepaku oraz sadów morelowych i brzoskwiniowych.

Są również zgłoszenia dotyczące wymarcia pszczół w ulach oraz wymarznięcia upraw truskawek. Najwięcej sygnałów o poszkodowanych rolnikach wpłynęło z gmin Wiślica i Nowy Korczyn w powiecie buskim.

Straty w sadach oceniane są trzykrotnie – pierwszy raz w marcu, potem w fazie kwitnienia owoców i po raz ostatni w czercu – gdy sprawdza sie, czy zawiązały się owoce.

Rolnicy, których uprawy ucierpiały w wyniku mrozów, będą mogli starać się o różne formy pomocy od państwa. O pomoc będą mogły ubiegać się gospodarstwa, w których straty wyniosły średnio powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej lub powyżej 1050 zł – np. w drzewkach owocowych u sadowników. Pomoc będzie pomniejszona o połowę, jeśli rolnik nie ubezpieczył upraw.

Będzie można uzyskać m.in. pomoc na ponowne obsianie upraw ozimych w wysokości 100 zł na hektar. Pomoc ta dostępna jest dla każdego poszkodowanego rolnika i nie jest ograniczona innymi warunkami.

Kolejnymi formami pomocy mają być m.in.: dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych, umarzanie, odraczanie lub rozkładanie na raty składek do KRUS, odraczanie i rozkładanie na raty czynszów za dzierżawę gruntów od ANR. Wójtowie lub burmistrzowie będą mogli też stosować ulgi w podatku rolnym za 2012 r.

Za pap
mp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię