W Zamościu Starym

Uczestnicy spotkania w Zamościu Starym
23 listopada br. w Zamościu Starym koło Zwolenia odbyło się zorganizowane przez firmy Yara Poland, Imago oraz AquaTom spotkanie szkoleniowo-doradcze, na którym zaprezentowano możliwości nawadniania upraw ogrodniczych, fertygacji oraz ochrony przecigradowej.
O projektowaniu i budowie instalacji nawodnieniowej mówił właściciel firmy AquaTom Tomasz Kroc. Wymienił trzy rodzaje nawadniania – kropelkowe (najczęściej wykonywane), podkoronowe oraz nadkoronowe. Omawiając każdy z rodzajów stwierdził, że nawadnianie kropelkowe jest bardzo efektywne nawet przy niewielkich dawkach wody, podkoronowe jest bardziej efektywne od kropelkowego, ale wymusza większe dawki wody na jednostkę powierzchni, nadkoronowe zaś jest przeznaczone do ochrony przed przymrozkami.
 
Andrzej Grenda (Yara Poland) omówił szczegółowo założenia dotyczące fertygacji oraz efekty takiego sposobu dostarczania składników pokarmowych. Zwrócił uwagę na założenia projektowe instalacji nawodnieniowej, aby ilość emiterów oraz wydatkowanie wody było dostosowane do rodzaju gleby. Na glebie lekkiej i przepuszczalnej emitery powinny być w mniejszych odległościach od siebie, na glebie ciężkiej mogą być rozmieszczane rzadziej. Podejmując decyzję o fertygacji upraw należy najpierw wykonać szczegółową analizę gleby oraz analizę chemiczną wody. Są to podstawowe dane do wyznaczania dawek nawozowych oraz uzdatniania wody. Przytaczając wyniki porównawcze uzyskane z upraw nawożonych w sposób tradycyjny i poprzez fertygację stwierdził, że są one bardzo podobne, jeżeli porównuje się plonowanie. Jeżeli rozpatrywana jest jakość owoców, to jest ona lepsza, gdy w uprawach prowadzona jest fertygacja.

Nawadnianie i fertygacja pomagają wyprodukować jabłka wysokiej jakości, szkoda byłoby ją utracić przez czynnik niezależny od sadownika, jakim jest grad. O konstrukcjach i siatkach przeciwgradowych mówił Oleg Jakowyszczuk z firmy Imago. Konstrukcje tej firmy wykonywane są w oparciu o trwałe profile stalowe i siatki włoskiej produkcji (czarne lub białe).
 
AŁ 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułO ile spadnie produkcja?
Następny artykułŁąki na siano dla żubrów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.