Wojewódzkie Święto Kwitnącej Jabłoni w Samborcu

Fot. A. Łukawska
W regionie sandomierskim Święto Kwitnącej Jabłoni jest organizowane tradycyjnie w Samborcu. Organizatorzy zapraszają na nie w najbliższą niedzielę 17 maja.

Gospodarzami 28 edycji imprezy są wójt i Rada Gminy Samborzec wspierani przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Sandomierskiej, Grupę Sadowniczo-Warzywniczą „Złoty Sad”, Bank Spółdzielczy w Sandomierzu oraz firmy ProCam i Telwolt-Beton. Patronami święta są: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, firma Wia-Lan.

Zimni Ogrodnicy ani Zimna Zośka nie sprawili w tym roku sadownikom przykrych niespodzianek – co prawda ochłodziło się, ale przymrozki – jeśli w ogóle wystąpiły, to na bardzo lokalną skalę. Znacznie więcej kłopotów sprawił coroczny nieproszony w sadach jabłoniowych gość – parch jabłoni. Jak co roku, niektórym sadownikom nie udało się opanować infekcji pierwotnych, chociaż początek sezonu nie należał – zdaniem fachowców – do trudnych. W sadach Sandomierszczyzny występują mszyce – ta grupa szkodników będzie wymagała nie tylko uwagi, ale i przemyślanej reakcji sadowników. Przemyślanej chociażby ze względu na wprowadzone do wielu sadów murarki; nie wolno zapominać o nich wraz z zakończeniem kwitnienia drzew – ich populacje są nadal aktywne i narażone na skutki zabiegów insektycydami. Sporo uwagi zaprzątnie, jak co roku, nawożenie – czy może odżywianie drzew. W tej dziedzinie ciągle pojawiają się produktowe nowości o ciekawych właściwościach.

O tych i wielu innych aktualnych sprawach będzie mowa podczas spotkania sadowniczego, jakie zaplanowano w Samborcu w godzinach przedpołudniowych święta. Prelegentami będą dyr. Adam Fura z ŚODR O/Sandomierz oraz Krzysztof Gasparski z ProCam.

Święto Kwitnącej Jabłoni w Samborcu to również msza święta z poświęceniem kosza owocowo-warzywnego, a po niej występy artystyczne. Dokładny program święta zobaczyć można tutaj.

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCiągle rośnie import jabłek na Ukrainie
Następny artykułImport w państwach Zatoki Perskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.