Z grójeckimi sadownikami w Klein-Altendorf

47-osobowa grupa sadowników zrzeszonych w GP Fruit Family (Sadków Szlachecki) zwiedza w tych dniach niemieckie, belgijskie i holenderskie sady i szkółki.  Pierwszym punktem programu wycieczki (19 sierpnia) była wizyta w stacji doświadczalnej Klein-Altendorf niedaleko Bonn (Niemcy). Po swoich kwaterach doświadczalnych oprowadzał nas dr Gerard Baab.
Ze względu na rosnące zainteresowanie niemieckich i holenderskich konsumentów ekologicznymi jabłkami rośnie także zainteresowanie nimi wśród sadowników, którzy poszukują odpowiednich do uprawy odmian. Te powinny przede wszystkim być odporne na parcha jabłoni. W testach jest obecnie kilka ciekawych odmian, z których dwie wydają się obiecujące: Deljonka i Natyra. Badania jednak nadal trwają.
 
Drugie ciekawe doświadczenie dotyczyło zastosowania w sadach różnych rozwiązań chroniących przed gradem. Dla Polski, zdaniem G. Baaba, najlepszym rozwiązaniem jest instalacja siatek krystalicznych (białych), które przepuszczają do korony drzew najwięcej światła. 


Dr Gerard Baab omawia doświadczenia z nowymi odmianami jabłoni przydatnymi między innymi w ekologicznej produkcji owoców. 

 

W kolekcji Klein-Altendorf jest szereg ciekawych jabłoni ozdobnych, które mogą wspomóc zapylenie odmian produkcyjnych. Naukowcy wciąż zadają sobie pytanie, czy ich sadzenie jest dobrym rozwiązaniem, czy lepiej jest jednak posadzić „na zapylacz” odmianę szlachetną.

Belgia jest znanym krajem-producentem gruszek, jednak problemem jest uzyskanie wysokiej wydajności produkcji oraz zadowalających plonów przy wciąż rosnących kosztach produkcji. Jedną z metod testowanych w Klein-Altendorf jest zakładanie sadów z drzewek typu Bi-baum, czyli z dwoma przewodnikami. Dzięki temu w sadach produkcyjnych można znacznie, nawet o kilkadziesiąt procent, zwiększyć wydajność produkcji owoców. 

W doświadczeniach stacji są drzewa typu Bi-baum zarówno jabłoni, jak i gruszy
 

Zapraszamy do naszej galerii. Już wkrótce także relacje z pozostałych zwiedzanych przez grupę obiektów na łamach czasopism Plantpressu.
 
Tekst i zdjęcia: Dorota Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSkładki zdrowotne rolników wciąż bez zmian?
Następny artykułGrójecczanie w Belgii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.