Znamy już prognozy zbiorów jabłek i gruszek w Europie

Nasz serwis jako pierwszy w Polsce publikuje dane, które podano dziś na konferencji Prognosfruit odbywającej się w Hamburgu. Organizacja World Apple and Pear Association (WAPA) zaprezentowała prognozy zbiorów jabłek i gruszek w 2016 r.  Dane dotyczące produkcji jabłek zostały zebrane z 21 państw członkowskich Unii Europejskiej, a gruszek z 19 państw.
Jabłka
W tym roku europejska produkcja jabłek wyniesie 12 005 000 ton, czyli o 3 proc. mniej niż w ubiegłym roku, oraz o 1 proc. mniej niż wynosi średnia z ostatnich 3 lat. Zbiory jabłek odmiany ‘Golden Delicious’ będą o 7 proc. niższe niż ubiegłoroczne i osiągną poziom 2 364 000 ton. Produkcja ‘Gali’ będzie na poziomie 1 329 000 ton (-4 proc.), ‘Idareda’ wyniesie 1 064 000 ton (-6 proc.) a ‘Red Deliciousa’ 633 000 ton (-2 proc.).

Produkcja jabłek według krajów

Wzrost produkcji (+14 proc. ) spodziewany jest w przypadku nowych odmian (w tym klubowych) i osiągnie poziom 530 000 ton. 

Jak podkreślają przedstawiciele WAPA znaczący wzrost produkcji jabłek (poza UE) zostanie odnotowany w państwach półkuli północnej: Kanadzie (+24 proc.), Turcji (+16 proc.), Stanach Zjednoczonych (+12 proc.) i Rosji (+2 proc.).  Największe spadki w zbiorach odnotuje Meksyk (-16 proc.) i Szwajcaria (-5 proc.). Na Białorusi pozostanie ona na tym samym poziomie, co w 2015 r. , a na Ukrainie wzrośnie o 1 proc. 

Produkcja jabłek według odmian

Gruszki

Produkcja gruszek w Europie w tym roku osiągnie poziom 2 170 000 ton, czyli będzie mniejsza o 9 proc. w stosunku do 2015 r., a  także mniejsza o 9 proc. niż średnia w ostatnich trzech latach. 

Produkcja gruszek według krajów

Zbiory odmiany ‘Konferencja’ będą o 5 proc. mniejsze niż w ubiegłym roku i wyniosą 918 000 ton. Produkcja odmiany ‘Abate Fetel’ zmniejszy się o 13 proc. do poziomu 290 000 ton, a ‘Williamsa’ zmniejszy się o 11 proc. do 252 000 ton. 


Produkcja gruszek według odmian

Wzrost produkcji odnotują Chiny (+6 proc.), Turcja (+5 proc.) i Ukraina (+2 proc.), a spadek spodziewany jest w Szwajcarii (-16 proc.), Stanach Zjednoczonych (-3 proc.) i na Białorusi (-1 proc.).

RS

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolski sektor agrotech z optymizmem patrzy w przyszłość
Następny artykułPolska żywność zachwyciła pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży

2 KOMENTARZE

  1. Jak widać tylko Polska = TRSK = prof Makosz wyrywa się wśród dużych krajów z ogrmnymi wzrostami produkcji. Inni się szanują bardziej i dbają o dane właściwe dla poziomu cen. A u nas na huurrraa zeby więcej i więcej. Dlaczego nasz sędziwy „mędrzec” nie może podawać produkcji jabłka konsupcyjnego a nie przmyslowego. U nas przemysł to 50% a gdzie indziej ledwo co. To tylko zaciemnia obraz, działa na rzecz niskich cen przemysłu ! Odpoiwedz jest może prosta ? Ambicja – być ojcem największej produkcji jabłek w Europie/świecie/galaktyce. To tak jakby podawać produkcję samochodów w Polsce takich prawidziwych i zabawek – byle dużo, dużo dużo i pierś do orderów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.