ZSRP – Decyzję o uczestnictwie w takim, czy innym proteście pozostawiamy samym sadownikom

Związek Sadowników RP
Związek Sadowników RP - logo
Na poniedziałkowym (1.04) posiedzeniu Zarządu Związku Sadowników RP omówiona została aktualna sytuacja w sadownictwie. Rolą Związku Sadowników RP od 20 lat jest występowanie w obronie i interesie sadowników poprzez formułowanie realnych postulatów, robienie własnych przemyślanych akcji protestacyjnych. Jak wiadomo miejsc i form do wykazania swojej aktywności i walki jest wiele dlatego nikomu nie zabraniamy i nie zniechęcamy do uczestnictwa w protestach prowadzonych przez inne organizacje. Ważne jest jednak, aby celem takich akcji zawsze była poprawa sytuacji.

Związek Sadowników RP swoje działania w tym momencie kieruje na dalszy dialog z różnymi resortami również instytucjami Unii Europejskiej.W tym miejscu warto przypomnieć, że efektem takich rozmów, naszych protestów, działań związkowych ( także innych organizacji) było załatwienie możliwości wycofania kilkuset tysięcy ton jabłek i innych owoców z rynku za rekompensatami idącymi w miliony Euro, otwarcie rynków zbytu dla polskich jabłek w kilku krajach świata, pomoc dla poszkodowanych przez klęski żywiołowe, dzięki czemu uruchomione zostało tzw. Działanie 126.. i wiele innych.

Latem tego roku, w tragicznej już wówczas sytuacji na rynku owoców i spodziewając się jeszcze jej pogorszenia znów złożyliśmy postulaty, które były możliwe do zrealizowania:

  1. skuteczne przeciwdziałanie domniemanej zmowie zakładów przetwórczych,
  2. uruchomienie rekompensat dla gospodarstw, które straciły dochody wskutek niskich cen do hektara,
  3. uruchomienie limitu 500 tys. ton jabłek na wycofanie do celów bioenergetycznych,
  4. wdrożenie skutecznych wieloletnich umów kontraktacyjnych,
  5. podjęcie działań celem przywrócenia handlu z Federacją Rosyjską,
  6. uruchomienie systemu rekompensat do karczowania starych sadów i plantacji,
  7. ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców do prac w gospodarstwach

Rozmowy dotyczące możliwości wprowadzenia niektórych z powyższych postulatów ciągle trwają na różnych płaszczyznach, również z przedstawicielami Rosji. W najbliższych dniach odbędzie się kolejne spotkanie Związku Sadowników RP w Ministerstwie Rolnictwa. Mamy nadzieję, że zapowiadane przez inne organizacje działania protestacyjne przyczynią się do wzmocnienia naszej pozycji podczas negocjacji i nie przyniosą odmiennego skutku. Ważne jest, abyśmy nadal byli traktowani jako poważny partner rozmów. Decyzję o uczestnictwie w takim, czy innym proteście pozostawiamy samym sadownikom.

Źródło: polskiesadownictwo.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułARiMR: Pieniądze na zakup maszyn rolniczych
Następny artykułPracownicy sezonowi – procedura zatrudniania cudzoziemców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.