Nowości do tuneli

Podczas szkolenia produktowego, zorganizowanego 24 października  w Józefowie pod Warszawą przez firmę Nickerson-Zwaan, zaprezentowano m.in. nowe odmiany pomidorów i papryki polecane do uprawy w tunelach foliowych w nadchodzącym sezonie.

Promowane będą m.in. pomidory o owocach śliwkokształtnych i typu cherry. W tym pierwszym segmencie dostępna jest już odmiana Carnaby F1, do uprawy w krótkich i przedłużonych cyklach o 120–130-g bardzo smacznych owocach. Jeszcze w testach hodowlanych jest wczesny mieszaniec V 305 F1 o wydłużonych owocach (100– 120 g). Wybarwiają się one na ciemnoczerwono, są twarde, bez mikrospękań.

W sprzedaży są już natomiast dwie nowe odmiany pomidora typu cherry, do uprawy w szklarniach i tunelach foliowych – Luciplus F1 i Summer Sun F1. Owoce pierwszego mieszańca osiągają masę 20 g, są śliwkokształtne, twarde, intensywnie czerwone i bardzo smaczne (Brix 7–8°). Summer Sun F1 to natomiast nowość o żółtych, kulistych owocach (15–25 g) o wyjątkowo słodkim smaku (Brix 8,5–10°). W testach jest ponadto odmiana pomidora wielkoowocowego V 370 F1 o ciemnoczerwonych, lekko spłaszczonych i żebrowanych owocach (220–240 g). Są one twarde, wyrównane i smaczne. Mieszaniec jest średnio wczesny, polecany do uprawy w krótkich cyklach (8–10 gron).

Summer Sun F1 o żółtych owocach typu cherry

Z odmian papryki rekomendowano trzy kreacje, pochodzące z izraelskiej hodowli Hazera Genetics, o grubościennych owocach typu blok mających rożną barwę w fazie dojrzałości zbiorczej – czerwoną (Ruberto F1), żółtą (Sollie F1) i pomarańczową (Zohar F1).

Paprykowe nowości – żółtoowocowa odmiana Sollie F1 i czerwonoowocowa – Ruberto F1

Ruberto F1 – nowa odmiana papryki wcześniej znana pod numerem HA 2532 F1

Anna Maciejuk
Fot. A. Maciejuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.