Ogórki w tunelach

12 czerwca w gospodarstwie Doroty i Karola Wróblów w Mściowie k/Sandomierza odbyło się spotkanie dla producentów ogórków pod tunelami foliowymi i dystrybutorów nasion Seminis z Sandomierza. Spotkanie zorganizowała firma Monsanto Polska sp. z o.o.

Gospodarze spotkania specjalizują się w produkcji ogórków pod tunelami. W bieżącym sezonie uprawiają je w 5 tunelach, które postawione były w 2013 r., zatem obecnie produkcja prowadzona jest na nowym stanowisku. Tunele mają tradycyjne wymiary 32 x 7,6 m, ale są wysokie z otwieranymi wentylatorami nad drzwiami, co zapewnia właściwe wietrzenie podczas upałów (fot. 3).

Fot. 2. Uczestnicy spotkania

Fot. 3. Nowe tunele z uprawą ogórka

Nasiona ogórków wysiane były 15 marca, w tunelach posadzono je 10 kwietnia w liczbie 500 szt. w tunelu. Są one posadzone na balotach słomy w rzędzie, ale prowadzone są ku górze odgięte – tworzą literę V. Obecnie już dorosły do najwyższego drutu w tunelu.

Pierwszy zbiór ogórków przeprowadzono już trzy tygodnie po posadzeniu około 25 kwietnia. Obecnie zbiorów było już 20, z czego 5 było znacznych tonażowo – 1 t/5 tuneli. Na dzień 12 czerwca z każdego tunelu zebrano 2,1 t ogórków. Uprawa jest nawadniana. Nawozy podawane są poprzez fertygację.

Odmianami uprawianymi w gospodarstwie są Mirabelle F1 (fot. 4) i nowość – SV4097CV F1 (fot. 5). Podczas wizyty w tunelach oceniono wielkość i jakość ogórków oraz wigor roślin poszczególnych odmian. Rośliny ogórków były w bardzo dobrej kondycji w przypadku obu odmian. Były po zbiorze owoców, a same owoce były już przygotowane do zawiezienia do odbiorcy (fot. 6).

Fot. 4. Ogórki odmiany Mirabelle F1

Fot. 5. Ogórki odmiany SV4097CV F1

Fot. 6. Ogórki przygotowane dla odbiorcy

– Odmiana SV4097CV F1 jest łatwa w uprawie i pielęgnacji, wytwarza silny system korzeniowy, co sprawia, że dobrze znosi wahania w nawożeniu i upały latem. Owoce mają ciemnozieloną skórkę i są krótkie beczułkowate drobno okolcowane oraz wyrównane. Przez cały okres uprawy owoce zachowują właściwą proporcję między długością a średnicą. Jest to odmiana plenna – mówił Łukasz Rycombel z Seminis (fot. 7). W ocenie producenta jest bardzo dobrze zapowiadająca się odmiana o smacznych owocach.

Fot. 7. Łukasz Rycombel z Seminis

Tekst i fot. Anita Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł50-lecie gospodarstwa szkółkarskiego w Batkowie
Następny artykułPszczoła chce mieć święty spokój

6 KOMENTARZE

  1. parch dyniowatychchorobę powoduje grzyb , występuje najczęściej przy dużej wilgotności ziemi i zbyt niskiej temp. Porazone ogórki należy usunąć i zmniejszyć ilość wody.. Oprysk topsin M- LUB FUNABEN 50- prosiłbym o wiele więcej szczegółów.

  2. Witam przepraszam ze nie na temat przedstawianej tu odmiany ogorka ale mam male pytanko jestem amatorem zasadzilam kilka sadzonek ogorka pieknie zaczal rosnac zakwitl pokaxaly sie owoce i w tym momencie zaczal sie problem male ogorki 1cm 1.5cm zaczely zolknac i usychac czym to moze byc spowodowane bo zal mi patrzec ze tyle ogorkow przepada pozdrawiam

  3. JAKOŚĆ OGÓRKA ŚREDNIA ILOŚĆ NA CHWILĘ OBECNA 1.200 KG BEZ SZAŁU- ROŚLINY WYGLĄDAJĄ JAK WYGLĄDAJA CZYLI ŻLE, ODMIANY MIRABELLE F1 NIE POLECAM SĄ ODMIANY DUŻO TAŃSZE I DUŻO LEPSZE I MNIEJ PROBLEMATYCZNE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.