Pszczoła chce mieć święty spokój

fot. P. Grel
Piotr Stański – prowadzi jedyny w Warszawie specjalistyczny sklep pszczelarski "Sklep z miodem", wraz z babcią i dziadkiem prowadzi pasiekę wędrowną. Opowiada dziennikarce PAP, jak rozpoznać dobry miód.
PAP Life: – Czym różnią się miody?
 
Piotr Stański: – Przede wszystkim miody powstają w różnych terminach. Wszystko zależy od czasu kwitnienia. Pierwszy pojawia się miód rzepakowy. Później jest miód z mniszka, akacjowy, lipowy, gryczany, a na samym końcu jesienny – wrzosowy.
 
PAP Life: – Czy miody różnią się między sobą właściwościami?
 
P.S.: – Miód rzepakowy na przykład nie zawiera sacharozy. Dlatego polecany jest dla diabetyków. Z kolei ten z mniszka jest dobry przy chorobach wątroby. Akacjowy, czyli najsłodszy i bardzo delikatny jest świetny dla żołądka. Dla panów poleca się wrzosowy, nazywany „męskim miodem”, bo reguluje prostatę.
 
PAP Life: – Niektórzy decydują się na posiadanie własnych uli. Czy taka miejska pasieka to dobry pomysł?
 
P.S.: – Takie inicjatywy mają duży sens. Jeden z warszawskich hoteli ma własne 4 ule. Pszczoły latają głównie po Łazienkach, a ceny takiego miodu wynoszą ponad 100 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że w miastach trzymanie pszczół może być dość niebezpieczne ze względu na ryzyko użądleń. Pszczoła chce mieć święty spokój, a o ten spokój ciężko jest w dużych skupiskach ludzi.
 
PAP Life: – A jak w sklepie rozpoznać dobry miód?
 
P.S.: – Trzeba patrzeć na etykiety. W sprzedaży są zarówno polskie miody, jak i te z domieszką europejskich lub mieszane z pozaeuropejskimi. Niektóre firmy jasno piszą, że oferowany miód jest chiński. Wiele jednak podaje ogólną informację o zawartości miodu spoza Unii Europejskiej.
 
PAP Life: – Czy zatem po cenie można poznać dobry miód?
 
P.S.: – Dużo droższy miód nie musi być lepszy. Najlepiej kupować od sprawdzonych producentów albo bezpośrednio w pasiekach lub w wyspecjalizowanych sklepach. Wtedy o miodzie możemy dowiedzieć się wszystkiego – z którego regionu pochodzi, czy pszczoły są leczone i jak wygląda środowisko, którym pracują – obsługa może nam powiedzieć wszystko. W supermarketach miody są z reguły gorszej jakości. Nie mogą przecież sprzedawać drogiego produktu, więc odbija się to na jakości.
 
PAP Life: – A ile powinien kosztować dobry miód?
 
P.S.: – W sklepie litrowy słoik dobrego miodu akacjowego lub wielokwiatowego powinien kosztować około 40 zł. U pszczelarza miód będzie na pewno dużo tańszy.
 
PAP Life: – Jak długo można przechowywać miód?
 
P.S.: – Spożyć się go powinno w przeciągu 3 lat od momentu rozlania, niezależnie czy słoik został otwarty. Ważne, aby przechowywany był w temperaturze pokojowej, czyli od 18 do 21 stopni.
 
PAP Life: – Czy to znaczy, że miód się nie psuje?
 
P.S.: – Miód może sfermentować. Jeśli został za wcześnie zabrany z ula, może się szybko popsuć. Taki sfermentowany miód można poznać po zapachu. Warto również zwrócić uwagę na to, jak miód krystalizuje. Jeśli był zbyt szybko podebrany z ula, to będzie krystalizował od góry, a powinien od dołu. Widać wtedy, że miód ma wadę.
 
PAP Life: – Są jeszcze jakieś zalecenia co do obchodzenia się z miodem?
 
P.S.: – Nie powinniśmy wybierać miodu metalowymi łyżkami, zwłaszcza tymi ocynkowanymi. Tego typu sztućce pozostawiają bowiem metaliczne wartości. Przez nie miód traci swoje właściwości. Miód najlepiej nakładać drewnianymi sztućcami.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOgraniczyć znoszenie cieczy w opryskiwaczach
Następny artykułW Podlaskiem ruszył projekt przywracania bartnictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.