Gęsiówka kaukaska (Arabis alpina, syn. A. caucasica) pochodzi z Kaukazu, ale występuje też naturalnie w Europie Południowej i w Afryce Północnej. Bylina ta tworzy poduszkowate, zimozielone kępy (o wysokości do 10 cm), o pokładających się pędach, które są zdrewniałe u podstawy. Liście są szare lub szarozielone, pokryte filcowatymi włoskami. Pojawiające się obficie od marca do czerwca (często ponownie – we wrześniu) białe kwiaty, o średnicy ok. 1,5 cm, zebrane są w grona. U odmian mogą one być też kremowe, różowe lub karminowe.
Do najczęściej uprawianych odmian gęsiówki kaukaskiej należą: ‘Pinkie’ – o intensywnie różowych kwiatach, ‘Pixie Cream’ – o kremowobiałych kwiatach z żółtym oczkiem, ‘Plena’ – o białych, pełnych kwiatach, ‘Rosea’ – o jasnoróżowych kwiatach, LITTLE TREASURE™ Deep Rose – o ciemnoróżowych kwiatach, LITTLE TREASURE™ White – o białych kwiatach, Compinkie® – o różowych kwiatach, ‘Snowfix’ – o białych kwiatach, ‘Snow Cap’ – o białych kwiatach.
Z nowszych kreacji warto wymienić odmiany Aubris ‘Deep Rose’ (o ciemnoróżowych kwiatach) i Aubris ‘White’ (biało kwitnąca), które wyróżniają się zwartym pokrojem oraz równomiernym wzrostem i kwitnieniem. Warto też zwrócić uwagę na odmianą ‘Variegata’ o dekoracyjnych liściach, u której są one szarozielone z kremowobiałym, szerokim brzegiem.
Gęsiówka kaukaska ma niewielkie wymagania uprawowe. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, na lekkich i przepuszczalnych glebach, ale nie nadmiernie suchych. Jest całkowicie mrozoodporna i może być polecana do uprawy na terenie całego kraju.
Bylina ta świetnie sprawdzi się w ogrodach skalnych, na murkach kwiatowych i podwyższonych rabatach, a także na skarpach – jako roślina okrywowa. Dobrze prezentuje się jako obwódka rabat. Może być również sadzona w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Znakomicie komponuje się z innymi bylinami kwitnącymi wiosną – żagwinem, ubiorkiem wiecznie zielonym, smagliczką, omiegiem, floksem szydlastym.