Byliny wiosny – gęsiówka kaukaska

Arabis caucasica Aubris Deep Rose
Gęsiówka kaukaska Aubris 'Deep Rose' fot. Florensis
Ta bardzo obficie kwitnąca bylina ma małe wymagania i dużo możliwości wykorzystania. Szybko się rozrasta, tworząc gęste darnie. Najpopularniejsze są odmiany o dekoracyjnych kwiatach, ale warto też zwrócić uwagę na tę o ozdobnych liściach. Kwiaty gęsiówki kaukaskiej są miododajne, co jest dodatkową zaletą tej rośliny.

Gęsiówka kaukaska (Arabis alpina, syn. A. caucasica) pochodzi z Kaukazu, ale występuje też naturalnie w Europie Południowej i w Afryce Północnej. Bylina ta tworzy poduszkowate, zimozielone kępy (o wysokości do 10 cm), o pokładających się pędach, które są zdrewniałe u podstawy. Liście są szare lub szarozielone, pokryte filcowatymi włoskami. Pojawiające się obficie od marca do czerwca (często ponownie – we wrześniu) białe kwiaty, o średnicy ok. 1,5 cm, zebrane są w grona. U odmian mogą one być też kremowe, różowe lub karminowe.

Gęsiówka Little Treasure White
Gęsiówka kaukaska LITTLE TREASURE™ White fot. Syngenta Flowers

Do najczęściej uprawianych odmian gęsiówki kaukaskiej należą: ‘Pinkie’ – o intensywnie różowych kwiatach, ‘Pixie Cream’ – o kremowobiałych kwiatach z żółtym oczkiem, ‘Plena’ – o białych, pełnych kwiatach, ‘Rosea’ – o jasnoróżowych kwiatach, LITTLE TREASURE™ Deep Rose – o ciemnoróżowych kwiatach, LITTLE TREASURE™ White – o białych kwiatach, Compinkie® – o różowych kwiatach, ‘Snowfix’ – o białych kwiatach, ‘Snow Cap’ – o białych kwiatach.

Gęsiówka kaukaska Snowfix
Gęsiówka kaukaska ‘Snowfix’ fot. Ernst Benary Samensucht GmbH
Gęsiówka kaukaska 'Pixie'
Gęsiówka kaukaska ‘Pixie Cream’ fot. Jelitto Staudensamen GmbH
Gęsiówka kaukaska Little Treasure Deep Rose
Gęsiówka kaukaska LITTLE TREASURE™ Deep Rose fot. Syngenta Flowers
gęsiówka kaukaska Plena
Gęsiówka kaukaska 'Plena’ fot. P. Czuchaj

Z nowszych kreacji warto wymienić odmiany Aubris ‘Deep Rose’ (o ciemnoróżowych kwiatach) i Aubris ‘White’ (biało kwitnąca), które wyróżniają się zwartym pokrojem oraz równomiernym wzrostem i kwitnieniem. Warto też zwrócić uwagę na odmianą ‘Variegata’ o dekoracyjnych liściach, u której są one szarozielone z kremowobiałym, szerokim brzegiem.

Gęsiówka kaukaska Aubris White
Gęsiówka kaukaska Aubris 'White’ fot. Florensis

Gęsiówka kaukaska ma niewielkie wymagania uprawowe. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, na lekkich i przepuszczalnych glebach, ale nie nadmiernie suchych. Jest całkowicie mrozoodporna i może być polecana do uprawy na terenie całego kraju.
Bylina ta świetnie sprawdzi się w ogrodach skalnych, na murkach kwiatowych i podwyższonych rabatach, a także na skarpach – jako roślina okrywowa. Dobrze prezentuje się jako obwódka rabat. Może być również sadzona w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Znakomicie komponuje się z innymi bylinami kwitnącymi wiosną – żagwinem, ubiorkiem wiecznie zielonym, smagliczką, omiegiem, floksem szydlastym.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolacy najbardziej lubią truskawki i pomidory
Następny artykułByliny wiosny – żagwin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.