Byliny wiosny – ubiorek wiecznie zielony

Ubiorek SnowCone Forte
Ubiorek wiecznie zielony 'SnowCone Forte' fot. Syngenta Flowers
Ta zimozielona krzewinka, należąca do rodziny kapustowatych, tworzy atrakcyjne, baldachokształtne kwiatostany, które najczęściej są białe. W czasie kwitnienia rośliny wyglądają, jakby były oprószone śniegiem.

Ubiorki (Iberis sp.) w stanie naturalnym rosną w południowej Europie, na Krecie i w zachodniej Azji. W uprawie najpopularniejszy jest ubiorek wiecznie zielony (I. sempervirens). Jest to krzewinka osiągająca wysokość ok. 30 cm, rozrastająca się poduchowate kępy o średnicy 1–1,5 m. Liście są całobrzegie, równowąskie, ciemnozielone, utrzymują się przez zimę na roślinie. Kwiaty u większości odmian są białe, ale mogą być też różowe. Są one zebrane w baldachokształtne grona, które początkowo są płaskie, a w miarę rozwijania się kwiatów wydłużają się. Ubiorek wiecznie zielony kwitnie, w zależności od odmiany, od kwietnia do czerwca. Jesienią powtarza kwitnienie.
W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian: ‘Appen-Etz’ – o zwartym pokroju roślin, wczesnym kwitnieniu i białych kwiatach, ‘Findel’ – o silnym wzroście, obfitym kwitnieniu i białych kwiatach, ‘Fischbeck’ – o wczesnym kwitnieniu, białych kwiatach i wyrównanym wzroście, ‘Monte Bianco’ – o białych kwiatach z wyraźnie żółtym, grubym słupkiem, ‘Nevina’ – o kulistym pokroju, żywozielonych liściach i białych kwiatach, ‘Purity’ – o rozłożystym pokroju i białych kwiatach, ‘SnowCone Improved’ – o zwartym pokroju i dużych, białych kwiatach, ‘SnowCone Forte’ – silniej rosnąca niż ‘SnowCone Improved’, dobrze się krzewiąca, kwiaty są bardzo duże, białe, ‘Snowdrift’ – późna, o małych, białych kwiatach, ‘Snowflake’ – późno kwitnąca odmiana o bardzo dużych, białych kwiatach, ‘Snowsurfer Compact’ – zwartym pokroju, dobrym krzewieniu się i białych kwiatach, ‘Snowsurfer Forte’ – o bardzo dobrym krzewieniu się roślin, białych kwiatach, mniejszych i później się pokazujących niż u odmiany ‘SnowCone Improved’, ‘Tahoe’ – o wysokości 20–25 cm i bardzo zwartym pokroju, ‘Whiteout’ – o wyrównanym wzroście i kwitnieniu, kwiaty są białe.

Ubiorek Fischbeck
Ubiorek wiecznie zielony 'Fischbeck’ fot. Florensis
Ubiorek 'Snowdrift'
Ubiorek wiecznie zielony 'Snowdrift’ fot. Syngenta Flowers
Ubiorek 'SnowCone Forte'
Ubiorek wiecznie zielony 'SnowCone Forte’ fot. Syngenta Flowers
Ubiorek 'Whiteout'
Ubiorek wiecznie zielony 'Whiteout’ fot. Florensis

Warte uwagi są także dwie odmiany mieszańcowe: ‘Pink Ice’ – o dużych, różowych kwiatach oraz ‘Masterpiece’ PBR, u której kwiaty są również duże, ale białe.

Ubiorek Masterpiece
Ubiorek 'Masterpiece’ fot. New World Plants
Ubiorek Pink Ice
Ubiorek Pink Ice fot. New World Plants

Ciekawostką jest odmiana ‘Golden Candy’ PBR o seledynowożółtych liściach.

Ubiorek Golden Candy
Ubiorek 'Golden Candy’ fot. New World Plants

Ubiorek wiecznie zielony najczęściej sadzony jest w ogrodach skalnych, na murkach kwiatowych oraz jako roślina obwódkowa na brzegach rabat. Może być również uprawiany w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Ubiorek Snowsurfer Forte
Ubiorek wiecznie zielony można wykorzystywać jako roślinę obwódkową (tu odmiana 'Snowsurfer Forte’) fot. Syngenta Flowers
Ubiorek Snow Flake
Ubiorek wiecznie zielony dobrze się czuje w ogrodach skalnych (tu odmiana 'Snowflake’) fot. Florensis
Ubiorek Monte Bianco
Ubiorek wiecznie zielony może być też uprawiany w pojemnikach (tu odmiana 'Monte Bianco’) fot. Florensis

Wymaga słonecznych, osłoniętych od wiatru stanowisk. Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna, niezbyt wilgotna. Ubiorek dobrze znosi okresowy niedobór wody. Po kwitnieniu pędy należy przyciąć o 1/3 długości, co poprawi pokrój roślin.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułHerbicydy – uzupełnienie do „Programu Ochrony Roślin Warzywnych”
Następny artykuł300 tys. zł na odtworzenie potencjału produkcji rolnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.