Leszczyna pospolita

W 2011 roku do Krajowego Rejestru oraz do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa wpisano nową polską odmianę leszczyny pospolitej (Coryllus avellana L.) o nazwie ‘Olga’. Jest ona przypadkową siewką znalezioną w gospodarstwie Tomasza Borkowskiego, w miejscowości Pawłów, w gminie Zawichost.

Krzewy charakteryzują się dużą siłą wzrostu oraz wzniesionymi, średnio zagęszczonymi pędami. Te ostatnie są grube, silnie owłosione, z nielicznymi przetchlinkami. Pąki liściowe jajowate, czerwone, o średnim terminie rozwoju. Liście duże, eliptyczne, początkowo intensywnie czerwone wiosną, później zielone z intensywnym karminowym odcieniem, słabo owłosione pod spodem. Ogonek liściowy średniej długości, silnie owłosiony. Kwiatostany męskie różowobrązowe, zebrane przeważnie po 2 lub 3. Kwiatostany żeńskie o czerwonych znamionach, kwitnące wcześniej od kwiatostanów męskich. Osłona owocu czerwonoróżowa, wyraźnie dłuższa od owocu, mięsista u podstawy, intensywnie owłosiona, o lekkim przewężeniu przy wierzchołku, brzeg ze średnimi wcięciami, średnioząbkowany. Owoc duży, jajowaty, brązowy, ze średnią ilością smug na skorupie, wierzchołek szeroko spiczasty, blizna podstawy duża, wypukła. Jądro duże, krótkocylindryczne, z tępym wierzchołkiem i zaokrągloną podstawą, z rowkami bocznymi, lekko korkowaną skórką oraz z małą, pustą wewnętrzną jamą, dobrze wypełniające skorupę owocu. Orzechy dojrzewają późno, przed zbiorem nie wypadają z osłon. Leszczyna ‘Olga’ wcześnie wchodzi w okres owocowania i cechuje się dobrą plennością. Ze względu na czerwono wybarwione liście, kwiatostany i owoce dodatkowo posiada walory dekoracyjne.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNiskie ceny warzyw na Ukrainie
Następny artykułPrzed nami najmroźniejszy tydzień od sześciu lat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.