Murawa i pożyteczne rośliny

Międzyrzędzia obsiane roślinami wabiącymi pożyteczne organizmy
Międzyrzędzia obsiane roślinami wabiącymi pożyteczne organizmy - fot. W.Górka
W wielu holenderskich szkółkach polowych coraz częściej zamiast pozbawionego chwastów ugoru spotkać można murawę, która jest o wiele bardziej przyjazna dla gleby, pozwala zaoszczędzić na użyciu herbicydów i łatwiej się po niej jeździ maszynami.

Wadą murawy jest konieczność koszenia, czasem nawet co tydzień. Murawa utrzymywana jest zwykle tylko w międzyrzędziach, podczas gdy w rzędach chwasty zwalcza się mechanicznie lub wysiewa rośliny okrywowe, np. koniczynę. Holendrzy coraz częściej zwracają też uwagę na konieczność podtrzymywania różnorodności mikrobiologicznej gleby, co zmniejsza ryzyko rozwoju chorób, pojawiania się szkodników, a także potrzebę częstego nawożenia roślin.

Lumia - mieszanka gatunków jednorocznych poprawiających jakosć gleby
Lumia – mieszanka gatunków jednorocznych poprawiających jakosć gleby – fot. W.Górka

Metody produkcji sprzyjające środowisku polegają np. na odłogowaniu niektórych kwater, które w tym czasie obsiewane są aksamitkami lub mieszanką roślin kwitnących o nazwie Luma. Mają one wabić pożyteczne owady, poprawiać strukturę gleby oraz sprzyjać rozwojowi pożytecznych nicieni, roztoczy i dżdżownic. Luma zawiera nasiona pięciu gatunków jednorocznych: łubinu, ślazu, facelii, rajgrasu i nowo wykorzystywanej rośliny o nazwie Guizotia abyssinica (w Holandii znanej po nazwami ‘ramtil’ i ‘gingillikruid’), która ma dodatkowo wspomagać grzyby mikoryzowe.

Więcej zdjęć: Murawa i pożyteczne rośliny – szkółkarstwo

Ci, którzy mają takie możliwości nawożą zagony pod przyszłe nasadzenia jak największymi ilościami obornika. Inni wysiewają sorgo sudańskie oraz mieszanki roślin poprawiających strukturę gleby, sprzyjających mikroorganizmom glebowym i owadom pożytecznym. Co ciekawe gatunków używanych w płodozmianie często nie przyorywuje się, aby nie niszczyć struktury gleby, a jedynie rozdrabnia i w tak otrzymaną „ściółkę” sadzi rośliny.

Wojciech Górka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowozelandzkie inwestycje w czereśnie
Następny artykułZwalczanie miodówek i mszyc w gruszach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.