Ogród – bank genów w Rzuchowej obudził się do życia

Ogrod - bank genow w Rzuchowej
Ogród Starych Odmian Banku Genów obudził się do życia po zimowym śnie. W nowym sezonie, jest już za nim kilka inicjatyw, jak Dzień Otwarty, w którym wzięło udział 150 osób, co jest rekordową frekwencją tego typu wydarzeń w Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej.

Przed Ogrodem jeszcze więcej ciekawych przedsięwzięć, które mają służyć ratowaniu i rozpowszechnianiu starych odmian roślin. Już 6 czerwca – Festiwal Święta Ogrodów.

Podczas Dnia Otwartego zrealizowano rękodzielnicze warsztaty wielkanocne, wykonano palmę i ozdoby wielkanocne. Na tym nie koniec, ponieważ w ogrodach CPL zorganizowano kreatywne zabawy – poszukiwano jajek wielkanocnych, a także przeprowadzono gry i zabawy na świeżym powietrzu. Całość dopełniły zabawy rodzinne.

Wspomniany ogród został stworzony przy Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej (gm. Pleśna). To miejsce, które jest przeznaczone zarówno dla grup szkolnych oraz turystów, jak i tych, którzy trudnią się rolnictwem bądź dla pasjonatów ogrodnictwa. Wymiana roślin z banku genów odbywa się zgodnie z zasadą „sadzonka za sadzonkę”. Ktoś „deponuje” kapitał w postaci roślin, żeby kolejne osoby mogły korzystać z „odsetek” natury, które zaowocują dla kolejnych osób odwiedzających bank genów w Rzuchowej.

Ogród jest podzielony na cztery grupy tematyczne: warzyw, kwiatów ozdobnych, ziół, a także krzewów i roślin owocowych – tzw. jagodnik. Warto odkryć ten niezwykły ogród usytuowany w obrębie zespołu dworsko-parkowego w Rzuchowej w konwencji historycznych założeń – wirydarza, czyli jednej z form aranżacji przestrzeni stosowanej w dworskich ogrodach. Przy okazji wizyty w Rzuchowej można więc poznać dawny wygląd polskiej wsi i założeń ogrodowych przy dworach Małopolski.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach tzw. Małego Grantu.

Piotr Grel
za: CPL Rzuchowa

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBieżąca sytuacja w sadzie
Następny artykułKomunikat Jagodowy PROCAM z 17.05.2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.