Bieżąca sytuacja w sadzie

Objawy mączniaka na kwiatach jabłoni – deformacja całej rozety kwiatowej
Objawy mączniaka na kwiatach jabłoni – deformacja całej rozety kwiatowej, fot. K. Kupczak
Mszyce, kwieciaki, przymrozki, parch i mączniak - wiosna w sadzie. Na bieżąco śledzimy i informujemy o sytuacji na plantacjach.

Zarówno w małopolskim, jak i sandomierskim rejonach sadowniczych drzewa są silnie zasiedlone przez mszyce. Walka z tymi szkodnikami wciąż trwa, zabiegi są kontynuowane.

Osobniki mszycy jabłoniowo-babkowejOsobniki mszycy jabłoniowo-babkowej, fot. K. Kupczak

Objawy żerowania mszycy jabłoniowo-szczawiowej
Objawy żerowania mszycy jabłoniowo-szczawiowej, fot. K. Kupczak

Widać też sporo szkód poczynionych przez kwieciaka. Do ograniczenia zapylania i zawiązywania owoców przyczyniły się także przymrozki. W tych przypadkach sytuacja jest nieco odmienna. W Małopolsce Jonagoldy zawiązały dość intensywnie, potem przyszły przymrozki i na później kwitnących odmianach jabłoni widać zaledwie gdzieniegdzie uformowane zawiązki. Z okolic Sandomierza dociera natomiast taka informacja: „Jonagoldy, Idared, Mutsu, Boskoop dostały przymrozkiem po kwiatach królewskich w 50% lokalizacji”. W ruch poszły więc gibereliny… W całej Polsce jest dość chłodno, na tyle, że oblot pszczół jest niewielki.

W obu lokalizacjach trwa intensywna walka z parchem. Wykonano już kilka zabiegów, włączając nawet środki interwencyjne (układowe), jeśli tylko warunki pogodowe (głównie temperatura) na to pozwalała.

Duży problem jest z mączniakiem prawdziwym na jabłoniach. Zabiegi są bardzo potrzebne. Deszcze w okresie kwitnienia jabłoni przyczyniły się do wzrostu zagrożenia ze strony szarej pleśni czy chorób tzw. przechowalniczych, do których infekcji dochodzi m.in. właśnie w okresie kwitnienia drzew.

Warto więc sięgnąć po fungicydy kompleksowe (szczególnie w okresie opadania płatków kwiatowych), w celu jednoczesnego zabezpieczenia przed wszystkimi ww. chorobami.

Katarzyna Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZapasy polskich jabłek
Następny artykułOgród – bank genów w Rzuchowej obudził się do życia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.