Weekend wśród traw

Miskant-chiński-'Memory'
Miskant chiński 'Memory' fot. I. Sprzączka
Małgorzata i Artur Majowie, szkółkarze i właściciele centrum ogrodniczego „Daglezja” w Rykach, już od 10 lat – w tym roku 19 – 20 września – organizują festiwal Jesienne Barwy Traw. O ile początkowo zainteresowanie ozdobnymi trawami, turzycami i sitami było niewielkie, tak obecnie popularność tych roślin potwierdzają obecni na tej imprezie liczni goście, którzy mogą zwiedzić przylegający do centrum atrakcyjny ogród, porozmawiać ze szkółkarzami i zaopatrzyć się w ciekawe taksony ozdobnych traw.

Zależy nam, aby nasz ogród mógł być inspiracją dla innych właścicieli ogrodów przydomowych. W naszym założeniu, które początkowo miało być ozdobnym ogrodem przydomowym, przez ponad 20 lat zgromadziliśmy ciekawą kolekcję roślin iglastych, zwłaszcza sosen, świerków i jodeł. Nie brakuje w nim ciekawych bylin i oczywiście ozdobnych traw, które dodają lekkości nasadzeniom – poinformował Artur Maj. Jak wspomina szkółkarz, w początkowych latach zainteresowania ozdobnymi trawami i ich produkcji, rośliny te nie były towarem poszukiwanym na polskim rynku i trudnym do sprzedaży. Jednak szkółkarska intuicja nie zawiodła producentów z Ryk – wysiłki poniesione na promocję traw i edukację odbiorców przyniosły pozytywny efekt.

1
Małgorzata i Artur Majowie – gospodarze festiwalu Jesienne Barwy Traw fot. I. Sprzączka

Domeną szkółkarzy z Ryk są miskanty chińskie (Miscanthus sinensis). Wynikiem tej pasji jest jedna z największych na świecie kolekcja tych roślin, której Polskie Towarzystwo Dendrologiczne w 2016 r. przyznało status kolekcji narodowej. Wśród najchętniej kupowanych w ostatnim czasie odmian tego gatunku są ‘Memory’ (o okazałych, jedwabistych, białoperłowych kwiatostanach) i wyhodowana przez Artura Maja ‘Boucle’ PBR (oryginalne kwiatostany w pierwszej fazie rozwoju są grube, pokarbowane, zwinięte, bordowopurpurowe, a w miarę rozwijania się wyglądają jak włosy poddane działaniu karbownicy).

Miskant chiński 'Memory'1
Miskant chiński 'Memory’ fot. I. Sprzączka
Miskant chiński 'Boucle'
Miskant chiński 'Boucle’ fot. I. Sprzączka

Dużym zainteresowaniem odbiorców końcowych cieszą się też rozplenice (Pennisetum sp.).

Rozplenica japońska 'Black Alvernee'
Rozplenica japońska 'Black Alvernee’ fot. I. Sprzączka

Nie ustajemy w poszukiwaniu ciekawych taksonów traw, nie tylko do uprawy w ogrodach, ale i w pojemnikach balkonowo-tarasowych, bowiem klienci pytają nas o takie gatunki i odmiany, którymi mogliby ozdobić balkony i tarasy. Co roku wprowadzamy do oferty nowości, o które pytają nas zwłaszcza kolekcjonerzy tych roślin – poinformował A. Maj.
W ogrodzie, otaczającym pokaźny staw, można znaleźć wiele ciekawych zakątków tematycznych. Nie brakuje w nim zastosowanych z wyczuciem dekoracji ogrodowych. Żyjący w pośpiechu znajdą w tym miejscu wytchnienie, a właściciele ogrodów mogą podpatrzyć ciekawe kompozycje roślinne i spróbować je przenieść na własne podwórko. Zwiedzającym tegoroczny festiwal Jesienne Barwy Traw w sobotę czas umilał zespół jazzowy, a w niedzielę goście mogli wziąć udział w pokazie plecionkarza artysty Grzegorza Gordata.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPodejrzenie zmowy cenowej przy skupie wiśni i truskawek
Następny artykuł„Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” – kolejny nabór wniosków z działania 9

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.