Zielona katedra

Katedra z topoli
Topolowa "katedra" odwzorowująca słynną archikatedrę Notre-Dame fot. Landscape First
W południowym rejonie Niderlandów - Flevolandzie powstaje wyjątkowa "budowla" - żywa katedra, która ma odwzorowywać słynną katedrę Notre-Dame w Reims we Francji. Do jej stworzenia nie wykorzystano jednak kamieni ani szkła, ale drzewa topoli czarnej 'Italica'.

Autorem projektu „Gothic Growing Project”jest Marinus Boezem, który opracował go w 1978 r. Drzewa – 178 okazów topoli czarnej 'Italica’ – posadzono, na planie katedry Notre-Dame, w kwietniu 1987 r. Tworzą one ściany (rosną one w miejscach odpowiadających kolumnom i przyporom katedry w Reims), natomiast betonowe ścieżki biegnące między nimi odzwierciedlają sklepienia krzyżowo-żebrowe francuskiego oryginału. Topole osiągnęły obecnie wysokość ok. 30 m. Cała „instalacja” ma długość 150 m i szerokość 75 m. Od 1997r. jest ona dostępna do zwiedzania. Na równoległej działce artysta pozostawił otwarty zarys katedry wśród drzew dębu i grabu. Plan piętra oznaczony jest w niej betonowymi kafelkami zamiast topolami.

Betonowe sciezki odwzorowuja sklepienia krzyzowo-zebrowe
Betonowe ścieżki między drzewami odzwierciedlają sklepienia krzyżowo-żebrowe w katedrze Notre-Dame fot. Landscape First

Na podstawie informacji www.inhabitat.com i www.landscapefirst.it

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRok „pieniążka”
Następny artykułUdany sezon polskich superowoców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.