Rok „pieniążka”

Pilea peperomiowata
Pilea peperomiowata - Roślina Roku 2020 fot. I. Sprzączka
Pilea peperomiowata (Pilea peperomioides), nazywana potocznie - ze względu na kształt liści - "pieniążkiem" (tak najczęściej określana jest w Polsce), "rośliną naleśnikową", rośliną misjonarza" lub "rośliną UFO", została ogłoszona Rośliną Roku 2020.

Ta niezwykle ciekawa roślina doniczkowa pochodzi z Chin, gdzie występuje w prowincji Yunnan. Przez lata była niedoceniana, choć jej wyjątkowe walory ozdobne przemawiają za jej popularyzacją. Rośliny w uprawie doniczkowej osiągają wysokość ok. 30 cm. Charakterystyczne u tej pilei są okrągłe liście osadzone na długich ogonkach. W miarę wzrostu pęd rośliny drewnieje, przez co upodabnia się do miniaturowego drzewa. Kwiaty są niepozorne, drobne. W warunkach naturalnych (w uprawie w pomieszczeniach – bardzo rzadko) pilea peperomiowata wytwarza nasiona, które wyrzuca na sporą odległość, stąd można się spotkać z jej kolejną potoczną nazwą – „wystrzałowa roślina”.
Pilea najlepiej rośnie w pomieszczeniach jasnych, o dużej ilości rozproszonego światła. Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale roślina toleruje chwilowe przesuszenie. Roślina ta wytwarza liczne odrosty korzeniowe,dzięki czemu łatwo ją rozmnożyć.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCeny warzyw i owoców na rynku hurtowym
Następny artykułZielona katedra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.