1,7 mln zł na rozwój wsi nad Kanałem Elbląskim

Ponad 1,7 mln zł unijnej pomocy mogą otrzymać gminy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy i rolnicy na projekty związane z rozwojem wsi nad Kanałem Elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie). W środę ruszył nabór wniosków o dofinansowania.

Jak poinformowała prezes Lokalnej Grupy Działania „Łączy nas Kanał Elbląski” Stanisława Pańczuk, do 15 lipca można ubiegać się o dofinansowanie projektów, które mają poprawić jakość życia mieszkańców wsi. Najwięcej – ponad 965 tys. zł – przeznaczono na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. O taką pomoc mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy zobowiążą się utworzyć i utrzymać przez dwa lata przynajmniej jedno miejsce pracy.

Do konkursu na odnowę i rozwój wsi mogą natomiast przystąpić m.in. gminy, stowarzyszenia i instytucje kultury. Projekty muszą dotyczyć zagospodarowania miejsc o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców. Według prezes Pańczuk, wiadomo już, że w tym konkursie wystartuje gmina Zalewo, która chce zbudować wiejską świetlicę, a kilka innych gmin zapowiedziało złożenie mniejszych projektów o wartości 30-70 tys. zł.

Stowarzyszenie ogłosiło też nabór wniosków na tzw. różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej. Ten konkurs skierowany jest do rolników, którzy planują poszerzyć zakres działalności, np. inwestując w agroturystykę.

W konkursach można zdobyć pieniądze na różne formy działalności, pod warunkiem, że będzie ona zgodna z lokalną strategią rozwoju. Jeśli projekty uzyskają równą liczbę punktów, to o miejscu na liście rankingowej zdecyduje kolejność zgłoszeń.

Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Nabór wniosków organizuje LGD „Łączy nas Kanał Elbląski”, która zrzesza ponad 80 członków, w tym 12 gmin z powiatów elbląskiego, iławskiego i ostródzkiego, położonych na tym kanałem i pobliskimi jeziorami, tworzącymi wraz z nim system szlaków wodnych.

Lokalne Grupy Działania to stowarzyszenia lub fundacje skupiające przedstawicieli miejscowych społeczności i realizujące lokalne strategie rozwoju. Określają one kierunki rozwoju danego obszaru oraz rodzaje projektów, które powinny być dofinansowane z UE. W Polsce jest ponad 300 takich grup.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRząd zatwierdził zmiany w PROW 2007-2013
Następny artykułŚrednia dopłata do hektara – 246 euro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.