Strona główna Tagi Aktinidia

aktinidia

Ukraińska plantacja minikwiwi, największa w Europie, rozpoczęła zbiory

Największa plantacja aktinidii w Europie znajduje się w obwodzie odeskim Ukrainy. W ostatnim dniu sierpnia rozpoczęto na niej zbiory.

Minikiwi z SGGW na sklepowych półkach

Rok 2018 to dobry czas dla owoców minikiwi. Odmiana wyhodowana w sadach doświadczalnych SGGW i uprawiana przede wszystkim w okolicach Grójca coraz śmielej wkracza na sklepowe półki, nie tylko lokalnych sklepów ze zdrową żywnością, lecz także popularnych supermarketów. Naukowcy z Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu poszukują dla minikiwi także innych zastosowań.

Perspektywiczne gatunki w ogrodnictwie

11 stycznia, w drugim dniu Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2018 miała miejsce konferencja „Perspektywiczne gatunki w ogrodnictwie”. Prelegenci przedstawili propozycje gatunków roślin, które głównie ze względu na ich wartości biologiczne i odżywcze nabierają coraz większego znaczenia w produkcji ogrodniczej.

Konstrukcje nośne dla minikiwi

W ostatnich latach zdobywa popularność uprawa minikiwi. Owoce spożywane głównie „na świeżo” są powszechnie akceptowane przez konsumentów. Uważane są za jedne z najbardziej odżywczych spośród owoców dostępnych na rynku. Dobre przystosowanie roślin do warunków klimatycznych Polski i atrakcyjne ceny owoców powodują, że – pomimo niełatwej uprawy – coraz więcej osób się nią interesuje.

Mini kiwi można uprawiać w Polsce północno-wschodniej

Owoce mini kiwi (aktinidia ostrolistna), nadające się do spożycia zarówno na surowo, jak i w przetworach, można otrzymać z uprawy w Polsce północno-wschodniej.

Mini kiwi wyhodowane w SGGW już w sklepach

Owoce mini kiwi odmiany wyhodowanej przez naukowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pojawiły się już w naszych sklepach. Nowa odmiana aktinidii została wprowadzona do uprawy towarowej dzięki współpracy pracowników Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW oraz sadownika z rejonu grójeckiego.

Owocne badania SGGW nad minikiwi

Owoc minikiwi jest bardziej aromatyczny niż samo kiwi, można go zjadać w całości, razem ze skórką, a roślinę daje się hodować w Polsce. Badacze ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wyhodowali i wprowadzili do uprawy nowe odmiany tego owocu.

Aktinidia – odmiany do uprawy towarowej i amatorskiej (cz. II)

W pierwszej części artykułu autor przedstawił ogólne informacje na temat gatunków z rodzaju Actinidia przydatnych do uprawy w Polsce oraz szczegółowo opisał odmiany aktinidii ostrolistnej (A. arguta) wykorzystywane do produkcji owoców na Zachodzie. Poniżej charakteryzuje odmiany pochodzenia ukraińskiego oraz otrzymane w Polsce (red.)

Aktinidia – odmiany do uprawy towarowej i amatorskiej (cz. I)

Rośliny z rodzaju aktinidia (Actinidia) są dobrze znane nie tylko polskim konsumentom (popularne „kiwi”, czyli owoce gatunków A. chinensis, A. deliciosa oraz ich mieszańców), ale także szkółkarzom i właścicielom ogrodów. Siostrzane do „kiwi” gatunki (aktinidia ostrolistna – A. arguta i pstrolistna – A. kolomikta) były dotychczas stosowane jako pnącza ozdobne.

Sadownicze nowości na wystawie „Zieleń to Życie 2011”

W przydomowych ogródkach coraz częściej obok roślin ozdobnych pojawiają się rośliny sadownicze. Ten trend widoczny był także na wystawie, gdzie w ofercie szkółek częściej niż do tej pory można było spotkać gatunki roślin o jadalnych owocach, przydatne zarówno do wykorzystania w produkcji amatorskiej, jak i towarowej.