Strona główna Tagi Azalia

azalia

Nowe odmiany różaneczników i azalii

Co roku na świecie otrzymywanych jest kilkaset nowych odmian różaneczników i azalii. W artykule przedstawiam dziewięć wartościowych kreacji tych roślin, które trafiły w ostatnim czasie na rynek.

Azalia ‘Beskidy’ (K. i E. Pudełek 2002)

Odmiana ‘Beskidy’ azalii (Rhododendron) została wyhodowana w 2002 r. w szkółce Pudełek w Pisarzowicach k. Bielska-Białej jako celowa krzyżówka.

Co nowego w uprawie roślin wrzosowatych?

Popularność roślin wrzosowatych w Niemczech nie spada od lat. Właśnie tam powstało wiele ciekawych odmian wrzosów, wrzośców oraz różaneczników, ponadto w niemieckich ośrodkach badawczych prowadzi się liczne doświadczenia z tymi roślinami. W niniejszym artykule przedstawiam najnowsze doniesienia dotyczące uprawy roślin wrzosowatych, które opracowałem na podstawie niemieckiej prasy branżowej.

Rozmnażanie i produkcja azalii wielokwiatowych

Rozmowy z klientami naszej szkółki przekonały mnie o tym, że, wbrew pozorom, azalie gruntowe są w naszym kraju roślinami mało znanymi. W ołudniowozachodniej części kraju — ze względu na sprzyjający klimat (łagodniejsze zimy, więcej opadów) oraz tradycje uprawy sięgające ubiegłego wieku (Wojsławice, Moszna, Książ, Pszczyna, BielskoBiała) — spotyka się je znacznie częściej niż na wschodzie oraz w centralnej części Polski. Ograniczony zasięg uprawy azalii wielkokwiatowych jest jednak wynikiem przede wszystkim błędów w sadzeniu i pielęgnacji tych roślin oraz braku odpowiedniego asortymentu odmian w wielu krajowych szkółkach.