Azalia ‘Beskidy’ (K. i E. Pudełek 2002)

Fot. 1. Azalia ‘Beskidy’ – pokrój krzewu…
Odmiana ‘Beskidy’ azalii (Rhododendron) została wyhodowana w 2002 r. w szkółce Pudełek w Pisarzowicach k. Bielska-Białej jako celowa krzyżówka.

Niestety obecnie nie jesteśmy w stanie ustalić jej pochodzenia, ponieważ dokumentacja zapyleń krzyżowych z tego okresu zaginęła. Początkowo, ze względu na nietypowy, „brudny” kolor jej kwiatów, nie przywiązywaliśmy większej wagi do tego okazu. Dopiero po kilku latach obserwacji, gdy krzew urósł, zauważyliśmy zalety odmiany i zaczęliśmy go mnożyć.

Azalia ‘Beskidy’ charakteryzuje się zwartym pokrojem i średnio silnym wzrostem (fot. 1). Zdecydowanie wyróżnia się niepowtarzalną, oryginalną barwą pąków i kwiatów (fot. 2). Odmiana ta kwitnie średnio obficie około połowy maja. Jej mrozoodporność i wymagania klimatyczno-glebowe są jak te u większości azalii. Odmiana mnoży się dość dobrze z sadzonek zielnych.
 
W produkcji, w różnych fazach uprawy, posiadamy obecnie kilkaset sztuk. Po raz pierwszy azalię ‘Beskidy’ zaprezentujemy publicznie na wystawie RODOmania w Arboretum w Wojsławicach (21–29 maja 2016 r.). Odmiana nie będzie chroniona licencją.


Fot. 2. …i kwiaty
 
Eugeniusz Pudełek
Szkółka Krzewów Ozdobnych „Pudełek”, Pisarzowice
Fot. 1, 2 mat. prasowe szkółki Pudełek

Informacja pochodzi z numeru 2/2016 dwumiesięcznika “Szkółkarstwo”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.