Nowe odmiany różaneczników i azalii

Co roku na świecie otrzymywanych jest kilkaset nowych odmian różaneczników i azalii. W artykule przedstawiam dziewięć wartościowych kreacji tych roślin, które trafiły w ostatnim czasie na rynek.

Firma Hachmann z Niemiec, specjalizująca się w hodowli roślin z rodzaju Rhododendron sp., wprowadziła ostatnio do handlu kilka interesujących odmian różaneczników zawsze zielonych: ‘Cherry Kiss’ – o czerwonych (fot. 1); ‘Hans Hachmann’ – z intensywnie ciemnofioletowym rąbkiem, winnoczerwonym oczkiem i białą pozostałą częścią (fot. 2); ‘Metallica’ – o jasnoliliowych z ciemniejszym środkiem (fot. 3); ‘Midnight Magic’ – o oryginalnych kwiatach z intensywnie ciemnofioletowym rąbkiem, wyraźnie kontrastującym z błyszczącym, białawym ich wnętrzem, rysunek na górnym środkowym płatku jest cielisto-żółty. W Barmstedt, siedzibie firmy Hachmann, kwitnie od 24 maja do 6 czerwca. Krzewy 10-letnie osiągają wysokość około 110 cm i szerokość do około 140 cm. Różanecznik ‘Midnight Magic’ wytrzymuje mróz do –22°C.


Fot. 1. Różanecznik ‘Cherry Kiss’


Fot. 2. Różanecznik ‘Hans Hachmann’


Fot. 3. Różanecznik ‘Metallica’

W 2016 r. na targach IPM Essen Stacja LVG Bad Zwischenahn-Rostrup (LUG – Lehr- und Versuchsanstalt für Gartenbau) zaprezentowała szczepioną na podkładce INKARHO® odmianę ‘INKARHO® Dufthecke’ o jednolicie żółtych kwiatach. To jedna z trzech wersji kolorystycznych odmiany ‘INKARHO® Dufthecke’, obok tych kwitnących na liliowo i biało. Tworzy krzewy zwarte, o ciemnozielonym ulistnieniu, ładnie kontrastującym z jasnożółtymi, przyjemnie pachnącymi, licznymi kwiatami. Po kwitnieniu jest także ładnym zawsze zielonym krzewem. Znosi cięcie i nadaje się na żywopłoty. Jest wytrzymały na mróz. Dzięki podkładce INKARHO® ma silny system korzeniowy i wykazuje znaczną tolerancję na zawartość wapnia w glebie. Sprzedawany jest w pojemnikach barwy lila z logo i etykietą INKARHO®. ‘INKARHO® Dufthecke’ jest odmianą chronioną i zarejestrowaną w „Internationale Rhododendron – Register”. Powstała w 1980 r. w wyniku krzyżowania R. fortunei x R. ‘Cunningham’s White’.

Odmiana ‘Golden Green Gift’ pokazana została przez holenderską szkółkę Floribras Garden Plants BV z Zundert na 25. targach szkółkarskich GrootGroen Plus (czyt. więcej „Szkółkarstwo” 1/2016 – red.), na których zdobyła srebrny medal. Tworzy krzewy zwarte, o zawsze zielonych, bardzo dekoracyjnych liściach z dość szerokim, złocistożółtym obrzeżeniem. Kwiaty są podobne to tych u odmiany matecznej – ‘Madame Masson’.

W handlu pojawiło się także kilka ciekawych kreacji azalii. ‘Lady Dark’ jest odmianą azalii tępolistnej (R. x obtusum (Lindl.) Planch.), otrzymaną w firmie Hachmann. Tworzy krzewy o regularnym pokroju, dobrze rozgałęzione i utrzymujące ulistnienie zimowe. Błyszczące, purpurowofioletowe kwiaty (fot. 4) zdobią roślinę od około 20 maja do 5 czerwca. Wytrzymuje mróz do –24°C. Odmianę tę prezentowano ta ubiegłorocznych targach IPM Essen.


Fot. 4. Azalia ‘Lady Dark’

Azalia ‘Hesse’s Nerisha’ to nowość otrzymana przez hodowcę amatora – Henry’ego Hessego z Hamersen w Niemczech. Powstała w wyniku krzyżowania odmian ‘Peste’s Firelight’ i ‘Kabarett’. Tworzy krzewy o szerokim i wzniesionym, ale zwartym pokroju, na stanowisku słonecznym po 10 latach uprawy osiągają wysokość 70 cm i szerokość 40 cm. Starsze rośliny mogą być większe (do 1,6 m). Kwiatostany mogą składać się nawet z 18 lejkowatych kwiatów o średnicy 4,5–7,5 cm. Są one białe, na trzech górnych płatkach znajduje się ciemnoczerwona plamka, a na pozostałych dwóch płatkach cętki są czerwone, na zewnątrz korona jest białaworóżowa. Jasnozielony kielich o długości 1–6 mm jest na brzegu lekko zaczerwieniony. Eliptyczne liście mają czerwonawy ogonek. Wytrzymuje spadki temperatury do –21°C. Odmiana wartościowa.

Prof. dr hab. Mieczysław Czekalski
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Na podstawie „Deutsche Baumschule” 1 i 4/2016; fot. mat. prasowe Baumschule H. Hachmann

Artykuł został opublikowany w numerze 2/2017 dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNadchodzą przymrozki: sadownicy chronią jabłonie i grusze
Następny artykułWsparcie na zapobieganie zniszczeniu potencjału produkcji rolnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.