Strona główna Tagi Bezpieczeństwo żywnościowe

bezpieczeństwo żywnościowe

Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin w cieniu pandemii

O tym, jak ważne są rośliny dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego na świecie i jak skomplikowaną kwestią jest ochrona roślin, a także co łączy pandemię koronawirusa z chorobami roślin opowiada dr Tomasz Kałuski, kierownik Centrum Badań Organizmów Kwarantannowych, Inwazyjnych i Genetycznie Zmodyfikowanych Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

IV edycja Kongresu Bezpieczeństwa Żywności

Kongres  „Jakość i bezpieczeństwo żywności oraz wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań źródłem sukcesu w biznesie” odbędzie się 11 października 2017 r. w Centrum Konferencyjnym Polin, w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Wydarzenie stanowi platformę wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa żywności, nowych technologii, dostępu do rynku, bezpieczeństwa biznesu oraz globalnej logistyki.

Projekty ustaw dot. kontroli żywności – na przełomie roku

Projekty ustaw dot. połączenia inspekcji nadzorujących bezpieczeństwo i jakość żywności w jedną instytucję trafią pod obrady rządu na przełomie roku - poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Minister zdrowia nadal przeciwny jest włączeniu inspekcji sanitarnej do nowej struktury. 
 

Wkrótce kongres bezpieczeństwa żywności w Warszawie

W dniach 22-23 listopada w Warszawie odbędzie się III Kongres Klastra Innowacji w Agrobiznesie „Bezpieczeństwo żywności – One Health – One Way to the World”. 

Konsumenci przekonani, że żywność w Polsce jest bezpieczna

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin opublikowało wyniki konsumenckiego badania „Żywność w Polsce”. Miało ono na celu sprawdzenie, na ile sprzedawane w Polsce warzywa i owoce postrzegane są jako bezpieczne.Zdecydowana większość badanych uważa, że warzywa i owoce kupowane w Polsce są bezpieczne dla zdrowia (79%), podobny odsetek (78%) deklaruje zaufanie do tego typu produktów.

Niejasna przyszłość Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii?

Polski przemysł spożywczy od lat czeka na jednolity i przejrzysty system nadzoru nad produkcją oraz sprzedażą żywności, który zapewni konsumentom poczucie bezpieczeństwa, a branży przejrzystość działania. Zgodnie z założeniami ministerialnego projektu powołania Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii już w 2015 roku jeden organ ma połączyć w sobie kompetencje Inspekcji Sanitarnej, Inspekcji Weterynaryjnej, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Jednak obecne tempo prac nad ustawą rodzi duże obawy o realność tych założeń. 
 

Światowe bezpieczeństwo żywności

Światowe ceny żywności spadły w trzecim kwartale 2013 roku, co zwiększyło przystępność cenową żywności w większości krajów ujętych w Światowym Indeksie Bezpieczeństwa Żywności¤. Pozycja Polski wzrosła o jedno miejsce i nasz kraj jest obecnie na 26. pozycji w zestawieniu.

Bezpieczny produkt

16 października w Sejmie RP w Sali Kolumnowej odbyła się konferencja pt. ”Bezpieczeństwo produktu podstawą rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej”. Organizatorami konferencji byli Krajowa Izba Gospodarcza Przemysłu Spożywczego i Opakowań, Biuro IFS na Europę Centralną i Wschodnią oraz Klaster Innowacji w Agrobiznesie WNE SGGW.

Czy jednolity nadzór wyeliminuje zagrożenia jakości?

Mimo starań polskich producentów żywności wciąż pojawiają się problemy z jakością produktów spożywczych, które kładą się cieniem na całej branży. Brak jednolitego nadzoru i niejasny podział kompetencji pomiędzy podmiotami kontrolnymi to oczywiście jedne z przyczyn obecnej sytuacji. Zanim doczekamy się obiecanego przez polityków wspólnego organu, warto wziąć sprawy we własne ręce.

Unijne problemy z żywnością

W ubiegłym roku kraje UE zgłosiły ok. 3,8 tys. niebezpiecznych produktów żywnościowych, które wcześniej nie były odnotowane w unijnym systemie wczesnego ostrzegania RASFF, to o 13 proc. więcej w stosunku do 2010 r.