Strona główna Tagi ćma bukszpanowa

ćma bukszpanowa

Ćma bukszpanowa przestaje być gatunkiem tajemniczym

Zidentyfikowana w Polsce po raz pierwszy w 2012 roku ćma bukszpanowa coraz mocniej zaznacza swoją obecność w naszym kraju. Dziś jej szkodliwe działanie obejmuje już wszystkie województwa, przynosząc znaczące straty ekonomiczne i wizerunkowe w szkółkach, parkach i ogrodach. Aby opracować skuteczne metody zwalczania szkodnika, trzeba jednak zacząć od podstaw, czyli poznania biologii tego nowego gatunku.

Ćma bukszpanowa – możliwości zwalczania na terenach zieleni

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to inwazyjny gatunek motyla, który od kilku lat gwałtownie rozprzestrzenia się na terenie kraju. Z uwagi na wyjątkową żarłoczność gąsienic starszych stadiów rozwojowych owad stanowi bardzo duży problem przede wszystkim dla bukszpanów rosnących w warunkach zieleni miejskiej w parkach, ogrodach i kolekcjach botanicznych, jak również w przydomowych ogrodach.

Uwaga! Ćma bukszpanowa już w natarciu!

Dość wysoka temperatura panująca przez kilkanaście ostatnich dni sprawiła, że już uaktywniła się po przezimowaniu ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis). Młode gąsienice (ukryte na czas zimy w oprzędach z udziałem liści, rozpoczęły żerowanie.

Ćma atakuje bukszpan

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) jest inwazyjnym gatunkiem motyla i osiąga do 4 cm rozpiętości skrzydeł, co czyni gatunek największym wśród europejskich przedstawicieli wachlarzykowatych (Crambidae). Dzięki bardzo charakterystycznemu ubarwieniu skrzydeł ćmy bukszpanowe są łatwe do rozpoznania.