Uwaga! Ćma bukszpanowa już w natarciu!

Młoda gasienica zjada tkanki liścia z wyjątkiem górnej skórki
Młoda gasienica zjada tkanki liścia z wyjątkiem górnej skórki - fot. K.Kupczak
Dość wysoka temperatura panująca przez kilkanaście ostatnich dni sprawiła, że już uaktywniła się po przezimowaniu ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis). Młode gąsienice (ukryte na czas zimy w oprzędach z udziałem liści, rozpoczęły żerowanie.

Niezwłocznie należy skontrolować krzewy bukszpanów pod kątem obecności gąsienic, a w chłodniejszych rejonach Polski – oprzędów. Trzeba dokładnie przejrzeć wnętrze krzewu oraz zewnętrzne jego pędy. Niewielkie zielonkawe gąsienice z nieproporcjonalnie dużą (u młodych osobników), czarną głową i licznymi czarnymi brodawkami na grzbiecie, przebywają najczęściej na dolnej stronie liści zjadając dolną skórkę i miękisz oraz warstwę komórek pod skórką górną. Pozostawiają górną skórkę i „siateczkę drobnych nerwów”. Zjadają także warstwę skórki pędów.

Więcej zdjęć – galeria: Ćma bukszpanowa już w natarciu!

Opanowane organy są pokryte przędzą, wytwarzaną przez gąsienice, wśród której znajdują się liczne odchody.
Do ochrony zalecamy wyłącznie insektycydy układowe (systemiczne) – w formie opryskiwania i podlewania krzewów. Insektycydy kontaktowe nie mają zastosowania, gdyż bardzo trudno dotrzeć do gąsienic żerujących w oprzędach liściowo-przędzowych oraz przebywających w dolnych i wewnętrznych partiach krzewu.

Katarzyna Kupczak, Plantpress

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKomunikat sadowniczy AGROSIMEX z dnia 10.04.2019 – ochrona przed kwitnieniem
Następny artykułCzarne chmury nad Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.