Strona główna Tagi Drzewa ozdobne

drzewa ozdobne

Dendrologiczna podróż dookoła świata – zapraszamy na webinarium

Już dziś w czwartek - 8 kwietnia 2021 r. - zapraszamy Państwa na kolejne webinarium poświęcone gatunkom ozdobnym. Nasz gość - Andrzej Kujawa ze Szkółki "Bąblin" - opowie o mniej znanych, a bardzo atrakcyjnych krzewach i drzewach, które z powodzeniem możemy uprawiać w naszych ogrodach.

Heptakodium chińskie

Heptakodium chińskie (Heptacodium miconioides) jest rodzajem monotypowym, czyli jedynym, który należy do bardzo licznej rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Obecnie krzew ten uprawiany jest bardzo rzadko i spotykany głównie w prywatnych kolekcjach oraz ogrodach. Ze względu na duże walory ozdobne, m.in. jesienny termin kwitnienia, oraz odporność na niekorzystne warunki siedliskowe (suszę, zasolenie) zasługuje na więcej uwagi.

W miastach potrzebne są duże drzewa, a nie ich sadzonki

Produkują tlen, nawilżają i oczyszczają powietrze, ułatwiają retencjonowanie wody i obniżają temperaturę w czasie upałów – drzewa, czyli "zielona infrastruktura", poza estetyczną, pełni w mieście wiele ważnych funkcji. Jednak, jak mówi dr Dominik Drzazga z UŁ, w miastach potrzebne są duże drzewa, a nie ich sadzonki.

Dendrologiczne osobliwości – karty drzew

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opracowują dla urzędu miasta karty tzw. dendrologicznych osobliwości – wyjątkowo cennych okazów drzew (a docelowo i krzewów). To dokumenty, które trochę przypominają nasze karty zdrowia u lekarza rodzinnego – zawierają wszystkie podstawowe informacje, pozwalające planować właściwą opiekę.

Dąb Józef z Podkarpacia wybrany Europejskim Drzewem Roku

Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2017. W plebiscycie rywalizowało 16 drzew ze Starego Kontynentu – podała w środę Jolanta Migdał z ekologicznego stowarzyszenia Klub Gaja.

Drzewa „mądre i głupie”

Zdaniem dr Henrika Sjömana, naukowca ze szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych i kuratora Ogrodu Botanicznego w Goeteborgu, dobór gatunków drzew, które dobrze znoszą suszę i upały, jest podstawą sukcesu przy wprowadzaniu drzew do miast.

Jak zniszczyć sprawcę zamierania jesionów

Ggrzyb zabija jesiony wyniosłe w całej Europie. Materiału zakaźnego jest w lasach zbyt dużo, by można było te drzewa uratować. A gdyby tak "nasłać" na patogeniczny grzyb jakiegoś pasożyta i spowodować, żeby go wyeliminował lub znacząco ograniczył? Pionier światowych badań nad zamieraniem jesionu, prof. Tadeusz Kowalski, podejmuje próbę.

Od Nowego Roku łatwiej wyciąć drzewa na własnej działce

Od 1 stycznia 2017 r. prywatni właściciele nieruchomości mogą bez zezwolenia wyciąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach. Jest jednak warunek - usunięcie drzew czy krzewów nie może być związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Sejm zmienił przepisy o wycince drzew na własnej działce

Zniesienie ograniczenia właściciela nieruchomości prywatnej w usuwaniu drzew i krzewów rosnących na jego działce - zakłada nowela ustawy o ochronie przyrody i ustawie o lasach, którą Sejm uchwalił w piątek 16 grudnia.

Dąb czerwony ‘Roman Salamon’

Odmiana dębu czerwonego ‘Roman Salamon’ (Olszanowski 2016) została wyselekcjonowana z pstrolistnych siewek gatunku znalezionych przez Romana Salamona w 2003 r. na terenie leśnym w rejonie miejscowości Osowiec i przekazanych do naszych szkółek.