Dendrologiczne osobliwości – karty drzew

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opracowują dla urzędu miasta karty tzw. dendrologicznych osobliwości – wyjątkowo cennych okazów drzew (a docelowo i krzewów). To dokumenty, które trochę przypominają nasze karty zdrowia u lekarza rodzinnego – zawierają wszystkie podstawowe informacje, pozwalające planować właściwą opiekę.
Trzydzieści trzy takie karty już zostały do magistratu dostarczone. Na ukończeniu są opisy 47 kolejnych dendrologicznych osobliwości. Ale już wiadomo, że na tym się nie skończy. Zarówno miejscy urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska, jak i badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu otrzymują liczne sygnały od mieszkańców miasta, którzy wskazują drzewa i krzewy warte specjalnej uwagi.

Dr Elżbiecie Szopińskiej w tworzeniu kart drzew pomagają Robert Sobolewski i Anna Gizowska – doktoranci w Instytucie Architektury Krajobrazu UPWr. – Ponieważ przy okazji konferencji poświęconej bioróżnorodności w mieście, przypomnieliśmy też o dendrologicznych osobliwościach, odebrałam w tych dniach sporo telefonów od miłośników drzew, także od pracowników innych wydziałów naszej uczelni – cieszy się dr Szopińska. – Wszystkie skrupulatnie zbadamy. Na uczelniany adres Roberta Sobolewskiego można wysyłać informacje o osobliwościach wartych opisania, jeśli to możliwe dołączając zdjęcie: robert.sobolewski@upwr.edu.pl.

 
Podczas konferencji w Pawłowicach, o której wspomniała dr Szopińska, naukowcy i urzędnicy magistratu rozmawiali o bioróżnorodności. Jednym z ważnych zagadnień jest ustalenie czy- i w jaki sposób wprowadzać obce gatunki roślin, jak wykorzystywać je do rewaloryzacji starych parków, skwerów, pasów zieleni wzdłuż dróg. Wrocław jest wyjątkowo bogaty w te historyczne tereny zielone. Gdy powstawały – przywędrowało tu wiele gatunków wówczas obcego pochodzenia. Jak dziś postępować, by różnorodność przyrodniczą wzmacniać, a równocześnie chronić się przed gatunkami inwazyjnymi – to kolejne zagadnienie, nad którym badacze Uniwersytetu Przyrodniczego pracują wspólnie z samorządowcami. Warto przypomnieć, że uczelnię i Gminę Wrocław od roku wiąże umowa o współpracy w działaniach związanych z ochroną środowiska i miejską zielenią, która już zaowocowała wieloma dobrymi inicjatywami (w których prym wiodą pracownicy i studenci z Instytutu Architektury Krajobrazu). Zresztą nikt chyba nie wątpi, że w mieście pretendującym do tytułu Zielonej Stolicy Europy w roku 2019 – przyrodnicy z UPWr mają co robić!

Za: glos.upwr.edu.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułE. Makosz o wielkości szkód w sadach
Następny artykułWłaściciele winnic w Bordeaux przez mrozy stracili połowę zbiorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.