Strona główna Tagi Europejskie święto jabłka

europejskie święto jabłka

Jabłkobranie coraz nowocześniej. Rozmowa z organizatorami

Europejskie Święto Jabłka, powszechnie znane jako Jabłkobranie, organizowane od 18 lat na terenie gminy Obrazów, odbywało się w tym roku 9 i 10 września. Organizatorzy poszerzają formułę uatrakcyjniając imprezę z roku na rok. O tym ilu osobom w tym roku udzielili gościny i czym zachęcali do odwiedzenia Obrazowa rozmawiam z Krzysztofem Tworkiem i Adamem Wójcikiem.

Obrazów zaprasza na XVIII Jabłkobranie

W najbliższy weekend 9 i 10 września sadownicy z regionu sandomierskiego mają swoje święto - Obrazów zaprasza na Europejskie Święto Jabłka czy też inaczej - Jabłkobranie.

Europejskie Święto Jabłka w cieniu problemów sadowników

Zbliżające się do pełnoletności, bo XVII już święto zbioru jabłek Jabłkobranie 2016 odbyło się w dniach 10-11 września w Obrazowie na terenie powiatu sandomierskiego. Zniechęcenie sadowników, rozgoryczonych trudnościami ze zbytem jabłek dało się odczuć na tej imprezie, ponieważ mniej licznie niż zazwyczaj przybyli świętować jabłkowe żniwa.

XVI Europejskie Święto Jabłka…

… odbyło się w dniach 12-13 września w Obrazowie w powiecie sandomierskim. Jego organizatorami były samorząd gminy Obrazów i ProCam Polska. Patronat sprawowali Minister Rolnictwa, Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Europejskie Święto Jabłka Obrazów 2014

Już tradycyjnie 13-14 września w miejscowości Obrazów, centralnie położonej w sandomierskim rejonie sadowniczym, odbyło się Europejski Święto Jabłka, które dla regionu ma charakter dożynek ogrodniczych.

Dożynki sadownicze w Obrazowie

Europejskiemu Świętu Jabłka w Obrazowie odbywającemu się w dniach 1-2 września br., drugiego dnia towarzyszyła wystawa, na której prezentowały owoce i warzywa oraz różne ich przetwory gminy, grupy producenckie z powiatu sandomierskiego, stowarzyszenia oraz bardzo skromnie - firmy prezentujące maszyny rolnicze, bo były tylko dwie lokalne - P.P.H.U. "A.R. CHMIELEWSKI" z Kleczanowa i ROL-GOS Małgorzata i Waldemar Śliwińscy z Chwałek k. Sandomierza. Większość producentów i dystrybutorów maszyn dla sadownictwa prezentowała się w tym czasie na Dniach Otwartych Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie.

Święto Jabłka w Obrazowie

1 września odbyło się w Obrazowie (powiat sandomierski) seminarium dla sadowników zorganizowane z okazji Europejskiego Święta Jabłka vel XIII Jabłkobrania przez Sandomierski Oddział Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Szkoda tylko, że wzięło w nim udział tak mało sadowników (ok. 30, jak na skalę europejską, to raczej bardzo skromnie), bo tematyka była ciekawa. Europejskie Święto Jabłka w Obrazowie coraz bardziej ma charakter lokalny i typowo dożynkowy co kojarzy się większości (drugiego dnia pewnie było kilkaset osób) z atrakcjami kulturalnymi, rozrywką i zabawą a nie z poszerzeniem wiedzy merytorycznej, tak potrzebnej sadownikom w zmieniającym się dynamicznie otoczeniu sadownictwa.