XVI Europejskie Święto Jabłka…

… odbyło się w dniach 12-13 września w Obrazowie w powiecie sandomierskim. Jego organizatorami były samorząd gminy Obrazów i ProCam Polska. Patronat sprawowali Minister Rolnictwa, Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

W niedzielę 13 września uroczystości tych dożynek sadowniczych rozpoczęły się od poświęcenia wieńca dożynkowego w kształcie jabłka podczas uroczystej Mszy św., ośpiewaniu go przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kleczanowa oraz przekazania chleba upieczonego z mąki ze zbóż zebranych w tym roku, przez starostów dożynek Małgorzatę Stasiak i Krzysztofa Bieńka gospodarzowi gminy Krzysztofowi Tworkowi i wojewodzie świętokrzyskiemu Bożentynie Pałka-Korubie. Starosta dożynek Małgorzata Stasiak prowadzi wraz z mężem 16 ha gospodarstwo sadownicze, natomiast Krzysztof Bieniek – 6 ha.

Obchodom święta plonów (odbywającego się co roku przed rozpoczęciem zbioru jabłek) towarzyszyła bogata wystawa rękodzieła, potraw regionalnych oraz środków i maszyn przydatnych w produkcji jabłek. Można było zasięgnąć porady sadowniczej i nabyć prasę fachową. Spośród maszyn wystawione były ciągniki marek Claas, Deutz Fahr, Kubota, LS, New Holland, Tym i Ursus, opryskiwacze Krukowiak, Maschio-Gaspardo, Munchof, Ślęza i Zanon, kombajn do zbioru jabłek Munchof, samojezdna platforma sadownicza firmy Sorter i inne.

Przez cały dzień można było sprawdzić dojrzałość jabłek z własnego sadu, ponieważ na stoisku firmy ProCam wykonywana była ocena dojrzałości z zastosowaniem testu skrobiowego. Okazało się, że stopień dojrzałości jabłek jest różny w obrębie jednej odmiany, przykładem są jabłka odmiany ‘Red Jonaprince’. Te z młodego sadu już należałoby zrywać, natomiast te z sadu starszego dopiero za kilka dni. Większość badanych jest tuż przed osiągnięciem pełnej dojrzałości zbiorczej, jednak jak zwracali uwagę doradcy z ProCam wykonujący testy, najlepiej jest samodzielnie przeprowadzać test skrobiowy i robić to regularnie, aby nie przeoczyć optymalnego terminu zbioru jabłek, zwłaszcza kierowanych do długiego przechowywania.


Doradcy firmy ProCam badali pod względem dojrzałości przyniesione przez sadowników jabłka

Tegoroczna edycja święta zachęciła do udziału wielu sadowników z rodzinami, ponieważ nie zabrakło również atrakcji dla dzieci.

Tekst i fot. Anita Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWzorowy Ogrodnik – odznaczenie na całe życie
Następny artykułMiędzynarodowy Festiwal Derenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.